DANE
   HISTORIA
   LUDZIE
   JĘZYK
   KUCHNIA
   TURYSTYKA
   KSIĄŻKI
   FAQ
   SONDA
   INNE STRONY
   WIADOMOŚCI
   ARTYKUŁY
   KAWIARENKA
INNE
   O AUTORZE
 

Seydisfjördur

Większość turystów przyjeżdża do Islandii samochodem, korzystając z promu Norröna, płynącego z Danii przez Wyspy Owcze, Bergen (Norwegia) aż do wschodniej Islandii, do Seydisfjördur. Miasto ma zaledwie ok. 1 000 mieszkańcóna, płynąna, płynącego z Danii przez Wyspy bardzo dużo. Położone jest nad pięknym fiordem o długości 16 km.

Tutaj rozpoczynają turyści zmotoryzowani swoją przygodę w Islandii, jadąc na południe trasą nr 1, a potem na zachód brzegiem oceanu aż do Reykjaviku, lub też jadą na północ aby skorzystać z okazji i zwiedzić słynne jezioro Mývatn i jego okolice. Seydisfjördur był największym ośrodkiem handlu w Islandii, o czym przypominają zachowane z tego okresu drewniane domy. Na miejscu jest hotel, szpital, warsztaty samochodowe, bank, poczta, informacja turystyczna, gdzie można otrzymać mapy, różne broszury o Islandii oraz wskazówki jak jechać. W porcie w przypadku posiadania samochodu z silnikiem Diesla należy uiścić specjalną opłatę. Ropa jest w Islandii znacznie tańsza od benzyny. Na promie nie warto wymieniać pieniędzy na korony islandzkie (niekorzystny kurs), tylko już w samym mieście i raczej niewielkie kwoty.

Jadąc południową trasą nr 1 do Reykjaviku warto nałożyć drogi i jechać wzdłuż brzegu oceanu. Przepiękne widoki, liczne fiordy, to niezapomniane wrażenia z pobytu w Islandii! 

S.Z.