DANE
   HISTORIA
   LUDZIE
   JĘZYK
   KUCHNIA
   TURYSTYKA
   KSIĄŻKI
   FAQ
   SONDA
   INNE STRONY
   WIADOMOŚCI
   ARTYKUŁY
   KAWIARENKA
INNE
   O AUTORZE
 

Najczęściej zadawane pytania

Czy Islandia leży w Europie czy w Ameryce?

Islandia leży na Grzbiecie Środkowo-Atlantyckim, miejscu, w którym stykają się dwie wielki płyty tektoniczne; Amerykańska i Euroazjatycka (oddalają się od siebie o 1-2 cm rocznie!). Ponieważ szczelina ta przechodzi prze Islandię, geologicznie zalicza się ja do dwóch kontynentów. Oczywiście ze względów na powiązania kulturowe Islandia zaliczana jest do Europy.

Czy Islandia leży pod Kołem Podbiegunowym?

Krąg Polarny przechodzi przez terytorium Republiki Islandii – wyspę Grimsey (ok. 100 mieszkańców) – nie dotykając samej wyspy Islandii. Mieszkańcy utrzymują, że linia ta przechodzi przez środek łóżka wikarego miejscowej parafii.

Czy Islandczycy mają nazwiska?

Jedyny kraj w Europie, gdzie mieszkańcy nie mają nazwisk to Islandia. Mężczyźni po imieniu dodają imię ojca z dodatkiem son (syn), a kobiety imię ojca z dodatkiem dóttir (córka). Np. dzieci Einara Jónssona po swoim imieniu dodają Einarsson albo Einardóttir.

Czym wyróżnia się islandzka książka telefoniczna?

Telefon to po islandzku simi. Książka telefoniczna jest ułożona wg imion! Chcąc znaleźć np. numer telefonu Einara Jónssona należy szukać pod Einar, a dalej pod Jónsson. Często dodawany jest tytuł, zawód itp., aby odróżnić dwóch Einarów Jónssonów.

Renifery na Islandii?

Tak, we wschodniej Islandii żyją dzikie renifery. Zostały przywiezione w latach 1771-87 z Finnmark (Norwegia). Dzisiaj jest ich około 3 tys. Rocznie odstrzeliwuje się ich ok. 600 w celu utrzymania populacji tych zwierząt.

Co to jest Dom Nordycki Norraena Húsid?

Zbudowany wg projektu fińskiego architekta Alvara Aalto, dom ten jest centrum kultury nordyckiej w Reykjaviku. Od otwarcia 24 sierpnia 1968 r. odbywają się tam kongresy, spotkania, odczyty, kursy, koncerty itd. Na miejscu jest duża biblioteka, czytelnia oraz kawiarnia. Dom jest finansowany wspólnie przez wszystkie pięć państw skandynawskich.

Kiedy Islandczycy obchodzą święta?

W Islandii w 2000 r. wolnymi dniami od pracy, oprócz Świąt Wielkanocnych (od Wielkiego Czwartku), Świąt Bożego Narodzenia (od Wigilii w południe), Sylwestra (od południa) i Nowego Roku są:
- pierwszy dzień lata 20 kwietnia,
- Święto pracy 1 maja,
- Wniebowstąpienie 1 czerwca,
- Zielone Świątki (niedziela i poniedziałek) 11 i 12 czerwca,
- Dzień Narodowy 17 czerwca,
- Święto bankowe (poniedziałek) 7 sierpnia

Jaki jest najwyższy szczyt Islandii?

Najwyższym punktem Islandii jest Hvannadalshnúkur na lodowcu Örafajökull – 2 119 m n. p. m.

Gdzie znajduje się największy lodowiec Europy?

Największy islandzki lodowiec Vatnajökull ma 8 400 km2 powierzchni, co odpowiada obszarowi wszystkich razem wziętych lodowców centralnej Europy.

Co ma mydło do gejzera?

Słowo gejzer, występujące w wielu językach, pochodzi od nazwy źródła gorącej wody Geysir w Haukadalur na południu Islandii, oznacza dosłownie tryskać. Największe na Islandii źródło gorącej wody Deildartunguhver ma wydajność 150 l/s. Mydło wrzucone do gejzera wytwarza na powierzchni wody warstwę mydlin, zmniejszającą napięcie powierzchniowe a także pole wylotu, a przez to zwiększającą ciśnienie wewnątrz. Pobudza to źródło do aktywności.

Która z islandzkich rzek jest najdłuższa?

Najdłuższa islandzka rzeka Thjórsá ma 230 km, zaś druga co długości Jökulsá á Fjollum 206 km.

Które jeziora na Islandii są największe?

Największymi islandzkimi jeziorami są: Thingvallavatn – 83 km2 (109 m głębokości), Thórisvatn – 68 km2, Lögurinn – 52 km2, Hóp – 45 km2 i Mývatn –38 km2.

Jakie są najbardziej popularne wodospady na Islandii?

Najsłynniejsze i największe wodospady islandzkie to: Skógafoss (60 m), Dettifoss (44 m) i Gullfoss (32 m).

Zobacz także: Ciekawostki o Islandii