DANE
   HISTORIA
   LUDZIE
   JĘZYK
   KUCHNIA
   TURYSTYKA
   KSIĄŻKI
   FAQ
   SONDA
   INNE STRONY
   WIADOMOŚCI
   ARTYKUŁY
   KAWIARENKA
INNE
   O AUTORZE
 

Park narodowy Skaftafell

Sławny w Islandii i nie tylko, jest Park Narodowy Skaftafell, leżący na trasie nr 1 na południu wyspy, położony uroczo na brzegu największego lodowca Europy Vatnajökull (ok. 83008400 km2). Turyści, albo dopływają do Islandii promem Norröna do Seydisfjördur i jadą drogą nr 1 do Reykjaviku przeważnie połkull brzegiem wyspy, albo lądują w Keflaviku i jadą tą południową trasą do Seydisfjördur, mogą więc po drodze zwiedzić ten Park. Opiszemy dojazd z Reykjaviku.
A więc jedziemy ze stolicy kraju w kierunku Hella trasą nr 1 na południe wyspy mijając krater Randholar, z którego materiał był używany do budowy dróg, a także pasów startowych na lotnisku w Keflaviku. Dojeżdżamy do miasta-ogrodu Hveragerdi. Te ogrody to wielkie oranżerie. Zwiedzając miejscowość należy bardzo uważać, gdyż w wielu miejscach wydobywa się z ziemi gorąca para. Para ociepla oranżerie, w których uprawia się warzywa, kwiaty, różne owoce (próbowano nawet banany). Są tu liczne hotele, baseny kąpielowe z naturalną gorącą wodą, różnego rodzaju atrakcje, wszystko dla turystów, którzy obowiązkowo odwiedzają ten uroczy zakątek wyspy.

Droga wiedzie przez duże miasto Selfoss (4 000 mieszkańców), dalej przez Eyrarbakki. Ta osada (ok. 550 mieszkańców) była przez stulecia jedynym portem na południowym brzegu wyspy. Tu mieszkał słynny Bjarni Herjólfsson, który płynąc do swego ojca do Grenlandii zabłądził i dopłynął do ....brzegów dzisiejszej Ameryki, ale z obawy przed tubylcami nie wylądował, co inni Islandczycy mieli mu bardzo za złe. W Eyrarbakki dopiero w 1988 r. wybudowano most, umożliwiający dalszą drogę na zachód bez objazdów. Jadąc dalej dotrzemy do Hella, Hvolsvöllur, a po drodze natrafimy na zagrodę Oddi, w której w średniowieczu mieszkała słynna rodzina Oddaverjar, do której należał sławny pisarz i uczony Saemundur Sigfusson (1056-1133).
Dojeżdżamy wzdłuż brzegu wysokiego na 1666 m lodowca Eyjafjallajökull (również wulkanu ostatni wybuch w latach 18211822) i do pięknego wodospadu Skógafosa (60 m). Mijamy Vik i Myrdal, najdalej na południe położoną osadę. Zaraz za Vik zaczynają się wielkie przestrzenie pokryte piaskiem. Najpierw jest Myrdalsandur 700 km2 czarna pustynia piaskowa. Lodowiec Myrdalsjökull z powierzchnią ok. 700 km2 jest czwartym największym lodowcem Islandii. Tutaj drzemie słynny i groźny wulkan Katla. W ciągu 1100 lat wybuchał on 17 razy! Jadąc dalej musimy przejeżdżać przez szerokie rzeki, wypływające z lodowców i lą wulkanu ostatni wybuch
Założony w 1967 r., został w 1984 r. powiększony do 1600 km2. Do Parku należą trzy lodowce, z których największy to Skeidararjökull. Chroniony klimatycznie przez wielki lodowiec Oraefajökull z najwyższym wzniesieniem Islandii Hvannadalsnukur (2 119 m) umożliwia wegetację lasów brzozowych i jarzębiny. W Baejarstadarskógur w zachodniej części Morsardalur rosną nawet na 12 m wysokie drzewa (rzadkość w Islandii). Poza tym rosną w Parku: bordziszek, paprocie, kozłek i rzadkie tu orchidee. Bardzo wiele tutaj różnych gatunków ptaków, jak kszyk, świergotek łąkowy, strzyżyk i naturalnie liczne gatunki mew. W okresie lęgowym zabronione jest fotografowanie gniazd. Komunikacja w Parku samochodami jest zabroniona. Można jechać wyłącznie wyznaczonymi drogami. Ale są liczne możliwości pieszych wycieczek. I tak pół godziny od placu kempingowego jest wyjątkowo piękny Svartifoss, utworzony ze słupów bazaltowych. Z wysokości Sjónarsker mamy przepiękny widok na wielkie tereny piasków polodowcowych i na jęzory lodowców. Wyprawa do lodowca Morsarjökull, którego tzw. język kończy się w małym jeziorze, to całodzienna wyprawa. Jedyne gorące źródło w Parku o temperaturze dochodzącej do 80°C, znajduje się na zachód od Baejarstadarskógar.

Na terenie Parku można urządzić kemping tylko na wyznaczonych miejscach. Zrywanie jakichkolwiek roślin jest surowo zabronione. Wszystkie drogi na terenie Parku są dokładnie oznakowane. U strażników Parku można otrzymać dokładną mapę z oznakowanymi drogami. Na miejscu restauracja, noclegi, można również nocować u farmerów. Będąc w Islandii warto zarezerwować sobie trochę czasu na dokładne zwiedzenie tego naprawdę ciekawego i pięknego parku. Dojechać można również autobusem z Reykjaviku. 

S.Z.