DANE
   HISTORIA
   LUDZIE
   JĘZYK
   KUCHNIA
   TURYSTYKA
   KSIĄŻKI
   FAQ
   SONDA
   INNE STRONY
   WIADOMOŚCI
   ARTYKUŁY
   KAWIARENKA
INNE
   O AUTORZE
 

Co trzeba koniecznie zwiedzić na Islandii

Islandia - kraj ognia i lodów - kraj wulkanów i lodowców - kraj, gdzie na obszarze 103 tys. km2 żyje zaledwie 265 tys. ludzi. Kraj, gdzie mieszkańcy nie mają nazwisk rodowych, a książka telefoniczna jest ułożona wg imion.  

Islandia - "Wyspa na chmurnej północy"- jak ją nazwał Ferdynand Goetel - wcale nie jest taka "chmurna", latem jest słońce i stosunkowo ciepło. 

Chcecie jechać na urlop? - ale nie na zachód Europy, gdzie szosy i autostrady są zatłoczone, a podobne do siebie miasta zakorkowane samochodami i gdzie trudno znaleźć miejsce, by móc spokojnie odpocząć. 

Jedźcie na Islandię - tam są wielkie pustkowia, surowa przyroda, najczystsze powietrze w Europie, najczystsze rzeki pełne ryb. Tam znajdziecie możliwości podziwiania gorących źródeł, wspaniałych gejzerów i przepięknych wodospadów. Tam można odpocząć na łonie dzikiej przyrody, niespotykanej w całej Europie. 

Chcecie znaleźć cichy zakątek? Nic trudnego. Wystarczy zjechać parę kilometrów z głównej drogi i napotkać samotną farmę (nie ma tam wsi), a znajdziecie pokój, łazienkę i wszystkie wygody. Za drogo? Gospodarz ma też pomieszczenie dla turystów ze śpiworami. A może chcecie spędzić noc w hotelu? Tam również jest pomieszczenie dla turystów ze śpiworami. No, a wszędzie można nocować w samochodzie lub pod namiotem i samemu przygotować sobie posiłek. 

Islandia to przygoda i przebywanie w otoczeniu fantastycznej przyrody, jakiej nie ma w całej Europie. Lasów wprawdzie brak, ale są łąki, strumienie, piękne rzeki (konieczna karta rybacka!). 

Jak zwiedzać Islandię? Szczegóły podają przewodniki wydane w języku niemieckim lub angielskim, a także wydany przez nasze Towarzystwo "Przewodnik po Islandii" z mapkami, ilustracjami, opisem najciekawszych tras samochodowych. Do niego więc odsyłamy amatorów podróży na wyspę, a tutaj chcemy zwrócić uwagę Czytelników na najważniejsze obiekty i miejsca, których nie powinno się pominąć podczas krótkiej wycieczki i ewentualnie przy dłuższej eskapadzie. 

7 dni na Islandii 

Jest to najkrótsza wycieczka, na jaką warto się wybrać z uwagi na wysoki koszt dojazdu. Oczywiście najlepiej w tym przypadku polecieć samolotem z Warszawy do Kopenhagi, a stamtąd do Keflaviku i dalej autobusem do Reykjaviku (ok. 55 km). Jeżeli chcemy tanio nocować szukamy schroniska młodzieżowego (mogą w nich nocować również osoby dorosłe) lub Armii Zbawienia. To pierwsze znajdujemy przy ul. Sundlaugavogur 34, a Armii Zbawienia obok hotelu Holt. 

Na zwiedzanie Reykjaviku przeznaczmy dwa - trzy dni. Centrum miasta to plac Austurvóllur. Tutaj znajduje się gmach parlamentu - Althing. Obok kościół luterański z chrzcielnicą dzieła Bertila Thorvaldsena, twórcy pomników Kopernika i księcia Józefa Poniatowskiego w Warszawie. Na placu pomnik Jóna Sigurdssona, wielkiego patrioty islandzkiego, którego data urodzin jest dniem Święta Narodowego Islandii (17 czerwca). 

Ciekawy jest budynek rządu a jednocześnie miejsce urzędowania prezydenta i premiera Republiki. Budynek ten za czasów rządów Danii był ...więzieniem!, a później siedzibą wielkorządcy duńskiego. Obok na wzgórzu Arnarhóll pomnik Ingólfura Arnarsona, który osiedlił się w roku 874 na Islandii, co jest uważane za początek osadnictwa na wyspie. 

Z nowych budowli na uwagę zasługuje Perlan z wielkimi zbiornikami źródlanej wody służącej do ogrzewania domów w mieście. Jest tam piękny ogród zimowy (1000 m2), a ze szczytu szklanej kopuły można obejrzeć fontannę imitującą gejzer, z której co 5 minut wytryskuje woda na wysokość 15 metrów. Na miejscu jest też kawiarnia i restauracja obracająca się dookoła co godzinę. Oryginalny jest nowy kościół luterański Hallgrimskirkja, nazwany tak dla uczczenia sławnego duchownego i poety Hallgrimura Petursona. Wieża kościoła, wysoka na 76 m, przypomina słupy bazaltowe. Z jej szczytu rozciąga się przepiękny widok na miasto, zatokę i okolice. Przed kościołem pomnik Leifura Eirikssona, odkrywcy Ameryki w roku 1000. 

Warto zwiedzić Muzeum Narodowe z wieloma interesującymi eksponatami z dziejów Islandii, począwszy od okresu Wikingów, a także muzeum sztuki ludowej, mieszczące się w jednym z najstarszych domów miasta przy ul. Hafnastraeti 3. Koniecznie trzeba też zobaczyć muzeum - skansen Arbaer (dojazd autobusem), gdzie w starych, historycznych już domach, umieszczono kompletne wyposażenie mieszkań. W Reykjaviku jest około 30 różnych muzeów i galerii, jest też wiele innych miejsc godnych odwiedzenia. O nich bardziej obszernie napisano w "Przewodniku po Islandii", a na miejscu można dowiedzieć się w biurach informacji turystycznej. 

Reykjavik można potraktować jako wygodne miejsce do wypadów i wycieczek do historycznych miejsc południowo zachodniej części Islandii oraz do poznania krajobrazowych i geologicznych osobliwości wyspy. Wycieczki takie można odbyć autobusem lub wypożyczonym samochodem. Są też organizowane stałe wycieczki autokarowe z przewodnikiem, niestety dość drogie. Poniżej podajemy opis kilku wycieczek, a przebieg tras jest zilustrowany na załączonej dalej mapce. 

Gulfoss - Geysir - Thingvellir 

Z Reykjaviku wyjeżdżamy w kierunku południowo - wschodnim i docieramy do miejscowości Hveragerdhi, znanej z upraw szklarniowych zasilanych wodami geotermalnymi, potem skręcamy na północny wschód i mijając malownicze Keridh z wypełnionym wodą kraterem dojeżdżamy do Skalholt, siedziby pierwszych biskupów islandzkich. Ostatni z nich został zamordowany w 1550 r., po czym wprowadzono przymusowo luteranizm. W wielokrotnie przebudowywanym kościele (obecnie luterańskim) znajduje się krypta z grobami dawnych biskupów. Dalej jedziemy do Gulfoss (Złotego Wodospadu), uznanego za najpiękniejszy w całym kraju i następnie udajemy się do miejsca usianego gejzerami. Największy z nich - Stori Geysir (Wielki Gejzer) jest obecnie nieczynny, ale niedawno jeszcze wyrzucał wodę na wysokość 60 m. Niedaleko stąd jest gejzer Strokkur, z którego woda wytryska co 5 - 10 minut na wysokość 20 m. Przez Laugarvatn dojeżdżamy do Parku Narodowego Thingvellir. Tutaj począwszy od 930 r. odbywały się obrady zgromadzenia narodowego - Althingu, jednego z najstarszych parlamentów na świecie. Posiedzenia takie odbywają się i w czasach współczesnych, ale tylko z okazji wyjątkowych uroczystości. Np. w roku 1930 obchodzono 1000 - lecie Althingu, tutaj powołano w 1944 r. Republikę Islandii i potem świętowano jej 50 - lecie. W małym drewnianym kościółku przechowywuje się cenną biblię. Na terenie Thingvellir znajduje się też mały cmentarz dla szczególnie zasłużonych Islandczyków. Do Reykjaviku wracamy przejeżdżając obok jeziora Thingvallavatn. 

Kaldidalur 

Najpierw objeżdżamy najdłuższy w kraju fiord Hvalfjórdhur z czarującym krajobrazem i przez górskie grzbiety i doliny z licznymi jeziorkami docieramy do okręgu Borgarfjórdhur, bogatego w historyczne pamiątki. Np. w Reykholt żył znany uczony z XIII w. - Snorri Sturluson. Dalej dojeżdżamy do niezwykle pięknych wodospadów Hraunfossar i Barnafossar na rzece Hvita. Jedziemy przez Husafell, popularną miejscowość letniskową z zalesionymi obszarami. Droga prowadzi dalej przez Kalidalur podobną do doliny skalistą i jałową przełęczą między pokrytą śniegiem górą Ok i lodowcem Langjókull. Jego opowierzchnia wynosi 1000 kilometrów kwadratowych, a grubość kilkaet metrów. Przy czystym powietrzu można zobaczyć powierzchnię lodowca. Droga wznosi się na wysokość 700 m powyżej poziomu morza i stąd widać popękane jęzory lodowca spadające ze stoków górskich. Wracamy do miasta przez Thingvellir. 

Błękitna Laguna i półwysep Reykjanes, Krisuvik 

Na początku jedziemy na półwysep Alftanes, gdzie w Bessastadhir znajduje się rezydencja prezydenta Republiki. Następnie przez malownicze miasto Hafnafjórdhur, w którym znajduje się klasztor polskich karmelitanek bosych, zawsze chętnie witających przybyszy z Polski. Dalej jedziemy przez pokryty ciągłą lawą półwysep Reykjanes i dojeżdżamy do Blaa Lonidh - Niebieskiej Laguny. Otoczony lawą zbiornik zawiera ciepłą, bogatą w minerały wodę, pochodzącą z głębokości 1800 m. Koniecznie trzeba zażyć kąpieli! Kontynuując naszą podróż dojeżdżamy do miasta Grindavik, jednego z najważniejszych portów rybackich Islandii. Stąd można odbywać spacery wzdłuż brzegu morza, a z pobliskiej góry Thorbjorn (243 m) podziwiać piękny widok na morze i miasto. Do Reykjaviku można wracać objeżdżając półwysep i mijając Keflavik. Turyści wracający do kraju mogą tu zakończyć swoją wyprawę na wyspę. 

Inny wariant powrotu do Reykjaviku to droga na wschód przez osadę Thorkotlustadir i Krisuvik miejsce znane z gorących źródeł siarkowych i niezliczonych, różnych form aktywności geotermalnej. 

Wybrzeże południowe, Myrdalsjókull 

Wyjeżdżając z miasta w kierunku południowo - wschodnim przełęczą Threngsli schodzimy na południe do wybrzeża południowego i przekraczając szeroką rzekę Ólfusa, dojeżdżamy do Eyrabakki, bardzo atrakcyjnej i malowniczej miejscowości nadmorskiej, która w przeszłości odgrywała dużą rolę w gospodarce kraju jako centrum handlowe. Droga prowadzi przez jeden z najładniejszych terenów południowej Islandii z zielonymi polami i farmami, znany z sagi o Njalsu. Poruszając się w kierunku południowo - wschodnim docieramy do malowniczych wodospadów Seljalandsfoss i Skógafoss niedaleko lodowca Eyjafjallajókull. Droga zbliża się do lodowca Myrdalsjókull, jednego z największych w kraju. Tutaj można wspiąć się na skraj lodowca i na wysokości 800 m nad poziomem morza podziwiać czysty i tajemniczy świat lodu i śniegu. Droga dalej dochodzi do pięknie położonego miasta Vik. Przed nim oglądamy wchodzący do oceanu skalisty występ Dyrholaey z olbrzymią wyrwą spowodowaną przez fale. W drodze powrotnej możemy zboczyć do Porsmórk drogą wiodącą po północnej stronie Eyljafjallajókull. Drogą nr 1 wracamy do Reykjaviku. 

Dolina Thjórsardalur, wulkan Hekla 

Wycieczka obfituje w wiele atrakcji, których nie spotykało się na poprzednio opisanych trasach. Najpierw dojeżdżamy do Selfoss, skąd dalej jedziemy do najdłuższej rzeki islandzkiej Thjórsa. Poruszając się wzdłuż niej docieramy do wejścia doliny Thjórsardalur. Tutaj możemy wspiąć się na szczyt Gaukshófdhi i podziwiać piękny widok na najbardziej znany wulkan islandzki Hekla, który wybuchał wiele razy w przeszłości, ostatnia erupcja miała miejsce w r. 1991. Kontynuujemy wędrówkę dochodząc do dobrze zachowanych ruin farmy Stóng z okresu Wikingów, a także do malowniczego wąwozu Gjain z potokami i wodospadami. Wreszcie dochodzimy do 120 metrowego wodospadu Haifoss, drugiego co do wielkości na Islandii. Wracamy do doliny i u podnóża góry Burfell jedziemy do głównej drogi i stolicy.

Pobyt 2 - 3 tygodniowy

W czasie dłuższego pobytu, poza częścią południową, możemy zwiedzić pozostałe regiony kraju objeżdzając go dookoła lub zapuszczając się w jego głąb. Ze względu na koszty podróżowania na wyspie najlepiej w takim przypadku udać się do Islandii promem w kilka osób i z własnym samochodem. Wówczas można wziąć też więcej sprzętu turystycznego i żywności, co pozwoli na korzystanie z tanich campingów lub na biwakowanie w terenie. Turyści, którzy przylecieli samolotem mogą wynająć samochód lub korzystać z autobusów. W tym ostatnim przypadku warto skorzystać z oferty przedsiębiorstwa autobusowego BSI, które z myślą o turystach przygotowało szereg interesujących propozycji. Jedną z nich jest możliwość objechania wyspy z przerywaniem podróży w dowolnym miejscu i na dowolny okres. Istnieją dwie możliwości: 1) objazd dookoła Islandii drogą nr 1 (nazwa trasy Hringmidi) i 2) objazd trasą nr 1 (głównie w części południowej wyspy) i drogami lokalnymi do nadmorskich regionów w części zachodniej i północnej (Timamidi). Szczegółowe informacje o tych i innych trasach można uzyskać w terminalu autobusowym BSI w Reykjaviku , ul. Vatnasmyrarvegi 10. 

Podróżujący na Islandię promem z Kopenhagi lub Bergen dopływają do Seydhisfjórdhur. Stąd można się udać samochodem na południe do miejscowości Vik i dalej do Reykjaviku. Pierwsza część tej trasy warto przebyć objeżdzając malownicze fiordy i robiąc wycieczki do lodowców lub innych osobliwości Islandii. Ramy artykułu nie pozwalają na szczegółowy opis trasy, Czytelnika odsyłamy więc znowu do "Przewodnika po Islandii". Ciekawsze miejsca na drugim odcinku trasy i pozostałe okolice Reykjavika opisaliśmy w poprzednim rozdziale. Warto je zwiedzić po odpoczynku i pobycie w mieście. 

Dalszą podróż odbywamy na północ drogą nr 1 kierując się do drugiego co do wielkości miasta Islandii - Akureyri. Opis tej ciekawej trasy, a także dalszej - aż do Seydhisfjordur znajduje się również w "Przewodniku..", tutaj dodamy tylko, że koniecznie trzeba zobaczyć znajdujące się za Akureyri słynne i najpiękniejsze na Islandii jezioro Komarów (Myvatn). Jego powierzchnia wynosi 18 km2, a głębokość 2 do 4 metrów, otoczone jest polami lawy z wielkimi blokami dochodzącymi do 40 m wysokości! Ciekawa jest fauna i flora jeziora. Na jego wyspie znajduje się lęgowisko kaczek, których żyje na całym jeziorze około 150 tysięcy! 

W naszym artykule nie mogliśmy opisać wszytkich atrakcji turystycznych Islandii - fiordów, półwyspów w pólnocnej części kraju, drogi wiodącej z Reykjaviku na północ między lodowcami Hofsjókull i Vatnajókull i wielu innych. Nie wspomnieliśmy też o wyspie Heimaey na południu w grupie wysp Vestmannyear, na którą można udać się samolotem. Ale pełnia szczęścia to wypad samolotem na największą wyspę na świecie - Grenlandię, do której jest już tak blisko! 

Zobacz także:

Podróżowanie po Islandii

Ciekawostki turystyczne

Wycieczki na Islandię