Ceny w Islandii

 Panuje opinia, że w Islandii jest bardzo drogo. To prawda, ale gdy w Polsce ceny zaczęły rosnąć, ta różnica przestała być szokująco olbrzyma. Nie wszystko jest przerażająco drogie, niektóre produkty importowane do Polski i Islandii, mają przybliżone ceny. Generalnie drogie jest jedzenie, zwłaszcza produkty uważane przez Polaków za podstawowe., czyli mleko i chleb. Zależy też gdzie robi się zakupy. Zdecydowanie najtańsza jest sieć marketów BONUS z charakterystycznym logo – różową świnką-skarbonką na żółtym tle.

W Reykjaviku sklep BONUS znajduje się przy głównej ulicy – Laugavegur. Tanio jest też na targowisku Kolaportið, które mieści się w centrum, niedaleko stacji autobusowej Lækjartorg. Można tam kupić prawie wszystko, ale tylko w soboty i niedziele, do godz. 17.00. Naprzeciwko targowiska jest duży sklep z islandzkimi pamiątkami Rammgerðin, najlepiej zaopatrzony i z najniższymi cenami.

Bilet autobusowy w Reykjaviku kupuje się u kierowcy lub na stacjach autobusowych. Przy zakupie 10 biletów cena jest niższa. Bilet miesięczny zielona karta (~3 900 ISK) jest ważny na wszystkich liniach. Bilet lub odliczone pieniądze wrzuca się wsiadając do autobusu do specjalnego pudełka koło kierowcy. Każdy ma prawo do jednej przesiadki, wtedy trzeba poprosić kierowcę o bilet przesiadkowy (wystarczy wystawić rękę), a potem podać go kierowcy w drugim autobusie.  

W Islandii panuje zwyczaj dolewania sobie kawy w kawiarni, dolewki są wliczone w cenę (200-300 ISK). Można sobie samemu nalać z termosu lub poprosić kelnerkę. Niestety część kawiarni wycofuje się z tego zwyczaju, ale zawsze warto zapytać lub poobserwować innych gości. Ciastko w kawiarni kosztuje 250-500 ISK. 

A oto przybliżone ceny niektórych produktów w ISK:

   
mleko 60-70/l
chleb  15 0-250/600 g
masło  80/250 g
margaryna 125/400 g
dżem 100/słoik
ser żółty 800/kg
parówki 300/kg
mięso mielone 550/kg
stek 1100/kg
jajka 250/10 szt.
ryż 50/250 g
jabłka  100/kg 
banany 200/kg
pomidory 300/kg
ziemniaki 150/kg
cebula 50/kg  
sardynki 50/puszka
tuńczyk 50/puszka
zielony groszek 50/puszka
sok pomarańczowy 100/l
kawa  300-500/250 g  
benzyna 95/l
ropa 35/l  
wstęp do muzeum 300-400  
bilet do kina  800
bilet autobusowy 150