DANE
   HISTORIA
   LUDZIE
   JĘZYK
   KUCHNIA
   TURYSTYKA
   KSIĄŻKI
   FAQ
   SONDA
   INNE STRONY
   WIADOMOŚCI
   ARTYKUŁY
   KAWIARENKA
INNE
   O AUTORZE
 

Islandia wznawia połowy wielorybów

17 sierpnia 2003 - Islandzkie statki wielorybnicze wypłynęły wcześnie w niedzielę z portów, aby rozpocząć połów wielorybów w wodach wokół wyspy. Islandia wznawia połowy tych wielkich ssaków morskich po 14 latach przerwy.

Reykjavik na początku sierpnia ogłosił, że planuje wznowić połowy wielorybów. Początkowo statki wielorybnicze miały wypłynąć w sobotę - w porcie zatrzymał je silny wiatr.

"Wypłynęliśmy" - powiedział Gunnar Johannsson, kapitan kutra "Sigubjorg", jednego z trzech statków, którym Islandzki Instytut Badań Morskich zezwolił łowić wieloryby. W ciągu sierpnia i września planowany jest połów 38 wielorybów w wodach wokół wyspy. Mają one być wykorzystane do badań naukowych na temat życia w morzach dookoła Islandii.

Według islandzkiego komisarza ds. wielorybów Stefana Asmundssona, połów 38 wielorybów nie stanowi ryzyka dla ich populacji. W wodach wokół Islandii żyje 43 tysiące tych wielkich ssaków.

Islandia zawiesiła połów wielorybów w 1989 roku. W 1992 roku wystąpiła wprawdzie z Międzynarodowej Komisji Wielorybiej (IWC), ciała, które opiekuje się wielorybami na całym świecie, ale przyłączyła się do niego ponownie w ubiegłym roku.

Przystępując ponownie do IWC Islandia zaznaczyła jednak, że sprzeciwia się zakazowi komercyjnego połowu wielorybów, jaki został ogłoszony w 1986 roku. Wcześniej w tym roku Reykjavik zapowiadał, że planuje zezwolić na połów 250 wielorybów.

Przeciw wznowieniu połowu wielorybów przez Islandię protestuje wiele organizacji ekologicznych na świecie. 

 (PAP/Reuters)