DANE
   HISTORIA
   LUDZIE
   JĘZYK
   KUCHNIA
   TURYSTYKA
   KSIĄŻKI
   FAQ
   SONDA
   INNE STRONY
   WIADOMOŚCI
   ARTYKUŁY
   KAWIARENKA
INNE
   O AUTORZE
 

Islandia - magnetyczna wyspa - zaproszenie do Wrocławia

Z cyklu Kultury Świata tym razem zapraszamy na Islandię. W trakcie wydarzenia odbędą się spotkania z podróżnikami, projekcje filmów, wykłady o Islandii. 

O wyspie ognia i lodu opowie nam geograf i pasjonatka podróży dr Agnieszka Latocha przybliżając przyrodę oraz warunki życia na Islandii. 

Będzie można poczuć się jak na Islandii oglądając wystawę fotograficzną Michała Sikorskiego. Z wykładu autora – pasjonata Islandii i pierwszego polskiego konsula w Reykjaviku będzie można usłyszeć historię zarówno o wikingach jak i o Polakach mieszkających na Islandii. 

CK Zamek odwiedzi również Piotr Mitko, który ma na swoim koncie dwie wyprawy rowerowe na Islandię. Obejrzymy zapis jego podróży w filmie „Islandia jest jak kobieta” oraz „Endurkoma”
Przedstawimy również w postaci wystawy portrety kilku Polaków mieszkających na Islandii (zrzeszonych w Projekcie Polska- Islandia) oraz przybliżymy Wam ich sposób patrzenia na Islandię. Dowiecie się na przykład jakie trudności ich spotykają i co ich najbardziej zaskoczyło na Islandii.

Wyświetlimy dokumentalny film „Dialog” Cezarego Ibera oraz „Tu wszystko jest możliwe” Sławomira Cioka, którego również będziemy gościć. 

23.02.2013 (sobota)
Godzina 15:00 – 20:00
prelekcje, pokazy filmów dokumentalnych, spotkania z podróżnikami, wystawa fotograficzna
Centrum Kultury Zamek
pl. Świętojański 1
Wrocław
wstęp wolny
www.wroclaw.zamek.pl


Program:

15:00 - wykład „Islandia – wyspa lodu i ognia” dr Agnieszka Latocha
16:00 - projekcja „Dialog” reżyseria Cezary Iber, produkcja Sławomir Ciok
17:00 – projekcja „Islandia jest jak kobieta” i „Endurkoma” Piotra Mitko z rowerowych wypraw na Islandię.
18:30 - wykład „Od wikingów po ostatnią falę emigracji zarobkowej” Michał Sikorski
19:30 – wernisaż fotografii Michała Sikorskiego „Obrazki z Islandii” oraz portrety polaków na Islandii od Projekt Polska-Islandia. 

PROJEKCJE:

„Islandia jest jak Kobieta” Piotr Mitko

Trailer

Piotr Mitko od 10 lat przemierza rowerem kolejne kraje. Piętnastym była Islandia, w której zakochał się mimo tego, że była to Kobieta "chłodna i porywcza". W czasie tej samotnej podróży zrealizował "poruszający osobisty film", który wyświetlany był m.in. na gdyńskich Kolosach. Film "Islandia jest jak Kobieta" nie powstał z myślą tylko o tych, którzy pasjonują się rowerem, podróżami, czy Islandią. Nie jest to ścisła dokumentacja 6-tygodni kręcenia pedałami. Obraz ten - na tle lodowców, pustyni, wodospadów i oceanu - ukazuje głównie przeżycia człowieka, który przez długi czas jest skazany na siebie i łaskę bądź niełaskę natury - dziwne, nieraz sprzeczne uczucia, walkę z własną psychiką, umiejętność dostrzegania pozytywnych stron rzeczywistości. Co jest ważne w życiu? Jak być szczęśliwym?

„Islandia: Endurkoma” Piotr Mitko

(„endurkoma” – isl. „powrót”)

Trailer

Po swej pierwszej podróży na Islandię, Piotr Mitko wrócił do domu z myślą, że zacznie "dorosłe", ustatkowane, nudne życie... Mylił się. Po 2 latach ponownie postawił swoje stopy na islandzkim pyle, planując w ciągu miesiąca objechać Zachodnie Fiordy, zdobyć najdalszy zachodni przylądek Europy - Latrabjarg, oraz przejechać przez pustynny interior. Jednak najważniejszy cel tej podróży nie był zaznaczony na mapie... Zadedykował tę wyprawę Jarkowi, który potrzebuje protezy nogi. Blogując z trasy, zachęcał do wpłat na ten cel. Od początku akcji udało się zebrać ponad 20 tys. zł. Rowerowy plan zrealizował w 100%, lecz żaden z jego punktów nie dał mu tyle radości, co pewien uśmiech od Losu... Czegoś go ta podróż nauczyła, i o tym czymś próbuje opowiedzieć w swoim drugim, równie osobistym jak pierwszy, filmie.


„DIALOG” reżyseria Cezary Iber, produkcja Sławomir Ciok

Trailer

"DIALOG" to głębokie wejście w relację dwójki młodych Polaków, którzy przyjechali na Islandię, nie po to, by jak 30 tysięcy innych imigrantów, zarabiać, ale by wykonać wielki projekt fotograficzny. Z wykształcenia są architektami. Ona - Anna Leoniak postanowiła realizować się w zawodzie. On - Fiann Paul skupia się na fotografii, na poznawaniu świata (Meksyk, Indie, Grenlandia) i na pierwszych krokach własnej kariery aktorskiej w Hollywood. Obydwoje podróżując po bezdrożach Islandii dotarli do 50 najmniejszych i najbardziej niedostępnych wiosek i sfotografowali tysiące islandzkich dzieci w wieku od 3 do 6 lat. Kamera uchwyciła wyjątkowe sceny autentycznej dziecięcej radości i prawdziwych konfliktów między dorosłymi. Widzimy, jak narastają te spięcia i do czego prowadzą - jak zostają rozładowane i co po sobie zostawiają. Uśmiechnięte twarze dzieci, egzotyczne krajobrazy dramatyczne sytuacje na śniegu i lodzie i do tego radykalna konfrontacja dwóch światopoglądów.


GOŚCIE:

Sławomir Ciok

Urodzony w w Warszawie w 1976 roku producent a także scenarzysta i reżyser filmowy, wcześniej dziennikarz radiowy, telewizyjny oraz prasowy. Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego oraz PWSFTiTV w Łodzi. Uzupełniał wykształcenie filmowe uczestnicząc w programach organizowanych przez szkoły filmowe w: Paryżu (La Femis), Londynie (NFTS Beaconsfield), hiszpańskiej Rondzie (Film Business School) i Miami (International University of Art and Design) a także przez EAVE w Luksemburgu, PRIME HOUSE w Berlinie i Wiedniu oraz MFI w Grecji. Bierze aktywny udział w forach koprodukcyjnych - polsko: niemieckich, szwedzkich i norweskich. Po założeniu firmy Icebreaker Films (wiosna 2008) zaczął samodzielną produkcję dokumentu Dialog (premiera 2009 w Gdyni) na Islandii oraz współpracę z Niemcami przy produkcji dwóch fabuł: Święta Krowa (2011 w Lubece) i Nowi Mieszkańcy (2011 w Saarbrucken) oraz Norwegami przy dokumencie Mój Norweski Dziadek (2010 w Gdyni) i fabule Pewien Dżentelmen (2010 w Berlinie). Nastawia się na współpracę międzynarodową przy tworzeniu filmów z potencjałem kinowym. Prowadzi projekty od wczesnego stadium scenariuszowego aż po dystrybucję. Doradza producentom i instytucjom filmowym z wielu krajów Europy.

 

Agnieszka Latocha

Geograf, adiunkt w Instytucie Geografii i Rozwoju Regionalnego Uniwersytetu Wrocławskiego. Jej pasją są wędrówki, wycieczki, podróże i wyprawy, i te dalekie, i bliskie, pozwalające na niezmiennie fascynujące obserwacje świata – przyrody i ludzi, czy to za kołem polarnym, czy w himalajskich wioskach, czy też na ulubionej Ziemi Kłodzkiej.
W wolnych chwilach poświęca się drugiej pasji – pisaniu. Jest autorką licznych artykułów naukowych, popularnonaukowych i krajoznawczych, a także trzech książek, w tym dwóch o tematyce podróżniczej.

 

Michał Sikorski

Od szkoły podstawowej fascynował się Islandią. Zainteresowanie tym krajem zaczęło z czasem przybierać charakteru naukowego. Jest autorem licznych artykułów z tego zakresu, wygłosił wiele prelekcji i wykładów, często cytowany. Od szesnastego roku życia członek Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Islandzkiej. W zakresie Islandii zajmuje się głównie historią, życiem społeczno-politycznym i ekonomią i sztuką islandzką. Od kilkunastu lat prowadzi portal Islandia.org.pl.

Jest absolwentem stosunków międzynarodowych Collegium Civitas. Pisze doktorat z teorii małych państw (w tym Islandii) w Instytucie Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk. Przez wiele lat redaktor naczelny miesięcznika Stosunki Międzynarodowe. 

Od połowy 2007 roku jako I Sekretarz Ambasady RP w Waszyngtonie odpowiedzialny za utworzenie nowej placówki dyplomatycznej na Islandii, został pierwszym polskim konsulem w Reykjaviku. Od początku 2009 roku do początku 2012 pełnił funkcję konsula RP w Waszyngtonie.

Naukowo specjalizuje się w prawie międzynarodowym, historii i teorii stosunków międzynarodowych, roli małych państw w stosunkach międzynarodowych i oczywiście Islandii. Fascynuje go dyplomacja, sztuka, kuchnia, muzyka, a hobbystycznie fotografia. 

 

Piotr Mitko

Na rower wsiadłem po maturze i początkowo jeździłem po okolicy. Nie myślałem o podróżach - po prostu lubiłem wiatr we włosach i to uczucie, kiedy wracałem domu. Minęło 9 lat... Za mną 40 tysięcy kilometrów przez 15 krajów, choć wciąż nie zrobiłem prawa jazdy. Nadal wystarcza mi rower. Podróże nieustannie pokazują mi, że największe bariery znajdują się w głowie, a pierwszym krokiem do spełnienia marzeń jest uwierzenie w nie i w swoje możliwości.
W 2010 odbyłem 6-tygodniową samotną podróż na Islandię, a film z tej wyprawy został pokazany na gdyńskich “Kolosach” oraz kilkudziesięciu innych pokazach, także na Islandii. Oprócz jeżdżenia na rowerze... śpiewam :) Jestem członkiem katowickiego chóru Gospel Sound, prowadzonego przez moją najwspanialszą na świecie narzeczoną :)