DANE
   HISTORIA
   LUDZIE
   JĘZYK
   KUCHNIA
   TURYSTYKA
   KSIĄŻKI
   FAQ
   SONDA
   INNE STRONY
   WIADOMOŚCI
   ARTYKUŁY
   KAWIARENKA
INNE
   O AUTORZE
 
Spotkanie z islandzkim pisarzem

Zapraszamy na promocję książki " Skugga Baldur - Opowieść islandzka", podczas której autor Sjón spotka się z czytelnikami. Spotkanie odbędzie się w środę 3 czerwca 2009 o godzinie 17.00 w salonie Empik przy Ul. Nowy Świat 15/17 w Warszawie.

Sjón (wł. Sigurjón Birgir Sigurðsson), ur. 1962 w Reykjaviku, to ceniony islandzki poeta i prozaik. Powieść Skugga Baldur została w roku 2005 nagrodzona prestiżową nagrodą literacką przyznawaną przez Radę Nordycką. Sjón pisze także teksty piosenek dla islandzkiej wokalistki Björk. Za utwór I’ve seen it all z filmu Tańcząc w ciemnościach Larsa von Triera był nominowany do Oscara. Jego prawdziwe imię to Sigurjón Birgir Sigurðsson. Ma żonę i dwójkę dzieci.

Sjón

Skugga Baldur. Opowieść islandzka
przełożył Jacek Godek
wydawnictwo słowo/obraz terytoria, Gdańsk 2009
Informacje dodatkowe: seria Terytoria Skandynawii, format 140x205 mm, 120 stron, oprawa broszurowa
ISBN 978-83-7453-910-4
Cena detaliczna: 27 zł

 

Krótka, pisana poetycką prozą i przemawiająca silnymi obrazami powieść zawiera kilka wątków. Dziewiętnastowieczne realia i surowe krajobrazy Islandii stanowią tło tej czarującej baśni, opartej na motywach ludowych. Losy bohaterów splecione są w zaskakujący sposób, a złe czyny nie dają się zatuszować. Oglądamy barwny portret lokalnej społeczności ze skomplikowanymi relacjami międzyludzkimi.

Do wybrzeży Islandii przypływa statek widmo. Nie ma na nim ani żywej duszy – tylko beczki pełne najlepszego tranu. Coś się jednak rusza na najniższym pokładzie… Student medycyny wraca na rodzinną Islandię przejąć skromny spadek po zmarłych rodzicach. Nie zamierza długo zabawić. Ale uśmiech upośledzonej Abby odmienia jego plany… Zaprzęg z trumną odjeżdża spod domu Fryderyka Zielarza. Wkrótce odbędzie się pogrzeb Syreny Jonsdottir. Jaka tajemnica spocznie na miejscowym cmentarzu? Wielebny Baldur Skuggason podąża przez lodowe pustkowie tropem lisicy. Pada strzał. Z gór rusza lawina… 

Zagadkowe wątki powieści Sjóna w zadziwiający sposób się splatają, ukazując surowy świat dziewiętnastowiecznej Islandii, rozjaśniony niespodziewanie płomykiem bezinteresownej miłości. 
Tytuł nie jest jednoznaczny. Odwołuje się do dwóch nazw mitologicznych – potomka kota i lisicy lub złowrogiego, podstępnego charakteru. W powieści rozwinięte są obydwa skojarzenia. 

„W powieści wątki z sag islandzkich i romantycznych opowieści zostały wplecione w fascynującą historię, w której na pierwszy plan wysuwają się aktualne problemy etyczne” 

/Rada Nordycka /

„W moim odczuciu Sjón jest jednym z najbardziej twórczych pisarzy dzisiejszych czasów. Skugga Baldur to magiczna powieść, która ukazuje dawną Islandię w niezwykle współczesnym kształcie. Jedna z moich ulubionych!” 

/Björk/