DANE
   HISTORIA
   LUDZIE
   JĘZYK
   KUCHNIA
   TURYSTYKA
   KSIĄŻKI
   FAQ
   SONDA
   INNE STRONY
   WIADOMOŚCI
   ARTYKUŁY
   KAWIARENKA
INNE
   O AUTORZE
 

Islandia zimą

Ponieważ Islandia leży pod samym kołem podbiegunowym, zima trwa tam dłużej niż w Polsce, krótszy jest także dzień. Poniżej kilka zdjęć z Islandii wykonanych między listopadem a grudniem 2007.  

 

Reykjavik z lotu ptaka. Po lewej widać zamarznięte jeziorko Tjörnin (przedzielone groblą) po prawej port, w głębi półwysep Seltjarnanes. Zdjęcie wykonano 10 grudnia o 10:30.

Zdjęcie Reykjaviku wykonano z 13 piętra hotelu Grand, wybudowanego głównie przez pracowników z Polski. Z lewej widać katedrę Hallgrímskirkja.

Fiordy Zachodnie, widok na dolinę z miastem Bolungarvik w tle. 

Stąd blisko do koła podbiegunowego, w grudniu słońca jak na lekarstwo. Przez trzy godziny w ciągu dnia gdy powinno być widoczne na horyzoncie, zasłaniają je wysokie góry. W niegościnnych stronach mieszka wielu naszych rodaków.

Droga łącząca Ísafjörður z Hnifsdalur i Bolungarvík biegnie wzdłuż oceanu. Widoczne po prawej stornie siatki zabezpieczają drogę przed spadającymi skałami oraz lawinami. W najbliższym czasie planowana jest budowa tunelu z Ísafjörður do Bolungarvíku.

Osadzająca się para z pobliskiego gorącego źródła zamarza na łodygach traw tworząc malownicze wzory. Zdjęcie wykonano w pobliżu farmy Múli niedaleko Geysir, przy drodze nr 35.

Kolejny przykład współdziałania pary i mrozu przypomina podwodny krajobraz.

Wyjazd z tunelu łączącego Flateyri, Suðureyri i Ísafjörður (tunel rozgałęzia się pod ziemią). W tle Ísafjörður przed zachodem słońca (24 listopada).

Dojazd do zatoki Súgandafjörður za Suðureyri, za moment kończy się droga. Z tej części Islandii najbliżej do Grenlandii, mniej niż 400 km.

O to już początek listopada nad Húrafjörður w północnej Islandii. 

Rzeczka w parku narodowym Þingvellir, miejscu powstania najstarszego parlamentu na świecie. Obszar ten jest bardzo interesujący ze względu na budowę geologiczną. Znajduje się ono bowiem w miejscu, gdzie stykają się płyty tektoniczne Eurazjatycka i Północnoamerykańska. Oraz oczywiście turyści z całego świata.

Zapomniana farma w tajemniczej dolinie na półwyspie Vatnsnes nad rzeką Katadalsá (koło Tjörn). 

31 grudnia 2007