DANE
   HISTORIA
   LUDZIE
   JĘZYK
   KUCHNIA
   TURYSTYKA
   KSIĄŻKI
   FAQ
   SONDA
   INNE STRONY
   WIADOMOŚCI
   ARTYKUŁY
   KAWIARENKA
INNE
   O AUTORZE
 

Premier Marcinkiewicz w Reykjaviku 

W dniach 7 i 8 czerwca 2006 odbył się szczyt szefów rządów Rady Państw Morza Bałtyckiego w Reykjaviku. Polskiej delegacji przewodniczył prezes Rady Ministrów Kazimierz Marcinkiewicz. Tematami rozmów uczestników posiedzenia RPMB były przed wszystkim: perspektywy współpracy regionalnej państw Morza Bałtyckiego, zagadnienia humanitarne i promocja wartości demokratycznych w regionie, a także współpraca ekonomiczna, w tym energetyczna państw członkowskich Rady. Foto-relacja Michała Sikorskiego.

 

Premier Marcinkiewicz rozmawiał z premierem Halldorem Asgrimssonem o przeprowadzonej przez islandzki rząd liberalizacji rynku pracy dla Polaków. Polski premier podziękował za to dodając jednak, że ma to być symbol zrównywania praw dla naszych rodaków, a nie zachęcanie do wyjazdu za granicę.  

 

Okręt Islandzkiej Straży Przybrzeżnej ODIN pamięta jeszcze czasy wojen dorszowych. Wkrótce zostanie zastąpiony przez nowocześniejszą jednostkę. Islandia jako jedyny kraj członkowski NATO nie posiada własnej armii.

 

Reykjavik około północy od strony portu.

 

Przypadkowo spotkana Islandka ze słynnym na Islandii Prince Polo w supermarkecie.

 

Perl, czyli górujące nad miastem zbiorniki z woda geotermalną oraz obrotowa restauracją na szczycie.

 

 

Dzięki staraniom między innymi Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Islandzkiej (w tym Michała Sikorskiego) doszło do kameralnego spotkania z Polakami mieszkającymi na Islandii. Premier obiecał, że na Islandii powstanie stałe przedstawicielstwo dyplomatyczne (obecnie ambasador urzęduje w Oslo). Już w samolocie został wprowadzony w temat organizowanych przez Towarzystwo Przyjaźni Islandzko-Polskiej Festiwal Kultury Polskiej na przełomie września i października, a podczas zebrania wątek ten został rozwinięty.

Od lewej stoją: Grażyna Maria Okuniewska, Premier Kazimierz Marcinkiewicz, Ambasador Ryszard M. Czarny, Fridrik Gunnarsson, Stanisław J. Bartoszek, Katarzyna Gudmundsson, Witek Bogdański, Gardar Skaptason.

 

Siedziba Althingu, islandzkiego parlamentu.

 

Panorama Reykjaviku, na pierwszym planie widoczne jeziorko Tjórnin, w tle katedra protestancka.

 

Więcej zdjęć w portalu miesięcznika "Stosunki Międzynarodowe" Stosunki.pl

 

Michał Sikorski