DANE
   HISTORIA
   LUDZIE
   JĘZYK
   KUCHNIA
   TURYSTYKA
   KSIĄŻKI
   FAQ
   SONDA
   INNE STRONY
   WIADOMOŚCI
   ARTYKUŁY
   KAWIARENKA
INNE
   O AUTORZE
 

Jezioro LÖGURINN

Rozpoczynając zwiedzanie Islandii od Seyðisfjörður warto wykorzystać możliwość obejrzenia jeziora Lögurinn, zwanego też Lagarfljót. Dojazd nie jest trudny, dojeżdża się do miasta Egilsstaðir, skąd można objechać jezioro. Egilsstaðir połączone z osadą Fellabær ma prawie 2 tys. mieszkańców, co jest sporo jak na warunki islandzkie. Łączy je most 301 m długi, wybudowany w 1958 r. Egilsstaðir to młode miasto, założone w 1947 r., prawa miejskie otrzymało w 1987 r. Obecnie to centrum handlowe, są tu również niewielkie przedsiębiorstwa. Dla turystów są liczne sklepy, stacja benzynowa, basen ze źródlaną wodą, stacja autobusowa i lotnisko. 16 km na południe od miasta jest duża elektrownia Grímsarvirkjun.

Jezioro Lögurinn ma 52 km² powierzchni, jest trzecie co do wielkości na wyspie. Położone tylko 20 m n.p.m., jest na 112 m głębokie, brzegi ma piaszczyste i otoczone jest wysokimi górami. Jak głosi tradycja, mieszka w nim potwór Lagarfljótsormurinn, czyli Wielki robak, ale nikt go jeszcze nie widział. Islandczycy mówią, że jest krewnym potwora ze szkockiego jeziora Loch Ness. Poszukiwać potwora można ze statku wycieczkowego, który kursuje z Egilsstaðir do Atlavíku i z powrotem. Wokół jeziora rośnie najstarszy na wyspie las modrzewiowy, zwany Guttormslundur od imienia założyciela. Naturalnie jest on pod ochroną i chodzić po nim można tylko wyznaczonymi ścieżkami.

Jadąc na południe drogą 931 napotyka się osadę Hallormsstaður, otoczoną największym na wyspie lasem Hallormsstaðarskógur. Zasadzono tu ok. 50 gatunków drzew, sprowadzonych m.in. z północnej Kanady i Syberii, odpornych na niskie temperatury. Las powstał dopiero 
w 1938 r.

Na samym końcu jeziora w Valþjofsstaður jest kościół z pięknie rzeźbionymi drzwiami. Oryginał tych drzwi z 1200 r. znajduje się w muzeum w Reykjavíku. Przed wielu laty był zwyczaj, że interesy załatwiało się przez uderzenie w drzwi. 2 km od kościoła był w latach 1493-1552 klasztor augustiański Skriðuklaustur. Tutaj w domu zbudowanym w 1939 r. przez niemieckiego architekta mieszkał znany islandzki pisarz Gunnar Gunnarsson (1889-1975). Dzisiaj jest tam centrum kultury oraz stacja badawcza gospodarki rolnej i leśnej. Gunnarsson podarował swój dom na urządzenie tej stacji.

W kierunku północnym znajduje się trzeci co do wysokości wodospad Hengifoss (110 m), a niedaleko niego drugi dużo mniejszy Litlanesfoss, ale położony wśród fantastycznych skał bazaltowych. Objazd jeziora kończy się w Fellabær, skąd drogą nr 1 można jechać dalej wokół Islandii.

S. Z.