DANE
   HISTORIA
   LUDZIE
   JĘZYK
   KUCHNIA
   TURYSTYKA
   KSIĄŻKI
   FAQ
   SONDA
   INNE STRONY
   WIADOMOŚCI
   ARTYKUŁY
   KAWIARENKA
INNE
   O AUTORZE
 

Klimat na Islandii

Islandia to wyspa położona daleko na północy i blisko kręgu polarnego. Tutaj spotyka się ciepłe, wilgotne powietrze z południa z zimnym, suchym polarnym. Południowo-zachodnią część wyspy opływa prąd zatokowy Golfsztrom oraz jego odnoga Irminger. Prądy te przenoszą ciepłą wodę z podzwrotnikowych szerokości geograficznych. 

Od północy napływa zimny prąd Grenlandzki z wodą w temperaturze najwyżej 0-3 °C. Od wschodnich brzegów Grenlandii do północnych Islandii płyną duże kawały lodu, często aż do lata, opóźniając letnie ocieplenie wyspy. 

To zderzenie łagodnego i ciepłego klimatu oceanicznego z zimnym arktycznym powoduje różne skutki, m.in. częste zmiany pogody w ciągu dnia, nagłe opady, nagłe oziębienia i równie szybkie ocieplenia. Islandczycy pouczają cudzoziemców Jeżeli pogoda ci nie odpowiada, to poczekaj 15 min.
Na wyspie nie ma upałów, lato jest stosunkowo krótkie i dość chłodne, a zima długa i łagodna. Temperatura w zimie to najwyżej kilka stopni poniżej zera (poza interiorem). W Keflavíku temperatura jest zawsze dodatnia i pasy startowe lotniska nigdy nie zamarzają, co czyni je bardzo użytecznym, zwłaszcza dla Amerykanów. Zdarza się, że latem temperatura wzrasta nagle do kilkunastu stopni i utrzymuje się przez kilka dni. W Reykjavíku średnia temperatura stycznia wynosi 1 °C, lutego –1,5 °C, maja 6 °C, lipca 12 °C, sierpnia 11 °C, a września 8 °C. Turystom bardzo przeszkadza, że latem słońce świeci długo i chowa się tylko na 3-4 godziny, zimą zaś dzień trwa tylko 4-5 godzin.

Tak więc turysta na Islandii spotyka klimat jakiego nigdzie indziej nie ma w Europie. Tutaj parasol nie wystarcza. Konieczna jest ciepła odzież odporna na deszcz i wiatr. Pożyteczne są ręcznie tkane swetry z islandzkiej wełny, a także rękawiczki i czapki, oczywiście do kupienia wszędzie na miejscu. Niektórzy po powrocie z wyspy nabierają jednak przekonania, że nie ma rzeczy nieprzemakalnych. Buty muszą być nie tylko przystosowane do warunków terenowych, ale także ocieplane i wodoszczelne. Nocujący w terenie muszą się zaopatrzyć w ciepłe śpiwory i wiatroszczelne namioty, i dobrze je mocować w ziemi. Znane są przypadki bardzo widowiskowego odfrunięcia namiotu wraz ze sprzętem. Te uwagi dotyczą oczywiście islandzkiego lata, zimą jest podobnie, tylko zimniej. Ale dla prawdziwego turysty wakacje na Islandii to wielka atrakcja, bezpośredni kontakt z naturą i nieprzewidywalne przygody, nie to co w nudnej reszcie Europy.

S. Z.