DANE
   HISTORIA
   LUDZIE
   JĘZYK
   KUCHNIA
   TURYSTYKA
   KSIĄŻKI
   FAQ
   SONDA
   INNE STRONY
   WIADOMOŚCI
   ARTYKUŁY
   KAWIARENKA
INNE
   O AUTORZE
 
Hafnarfjörður

Stolicę Islandii, Reykjavík, otaczają liczne miasta, które stają się właściwie jego przedmieściami. Jednym z nich jest Hafnarfjörður, nazywane miastem na lawie, trzecie co do wielkości miasto Islandii (ok. 23 tys. mieszkańców). Administracyjnie rozciąga się poza zabudowę miejską aż do gorących źródeł w Krísuvík 25 km na południe oraz do huty aluminium w Straumsvík. Już dawniej było ważnym portem (nazwa oznacza port w fiordzie). Domy budowano na lawie wulkanicznej pochodzącej sprzed 7 tys. lat. Lawa dochodzi aż do brzegu fiordu, tworząc jeden z najlepszych portów naturalnych na Islandii. W XV stuleciu rezydowali tu kupcy angielscy, potem przez blisko 100 lat niemieccy (Hanza), a później już tylko duńscy, wymuszając swój monopol. Pamiątkowy dom Flensborg przypomina dziś jeszcze ten niemiecki okres handlu. Do rozwoju miasta przyczynił się wybitny kupiec i przemysłowiec Bjarni Sívertsen (1760-1833), który rozbudował port i zbudował stocznię. Współczesny Hafnarfjörður uznaje za swoją datę powstania rok 1793, kiedy osiadł tam Bjarni. W 1905 r. właśnie stąd wypłynął pierwszy trawler zbudowany w Islandii. Hafnarfjörður otrzymało prawa miejskie w 1908 r. Wprawdzie dziś należy do regionu stołecznego, ale zachowało swoją odrębność.

Wiemy, że Islandczycy wierzą w istnienie elfów – nadprzyrodzonych istot, chochlików – które są przyjazne ludziom i im pomagają, ale też potrafią szkodzić. I właśnie Hafnarfjörður jest najbardziej znaną siedzibą elfów. Elfy mieszkają w pięknym parku botanicznym Hellisgerði (ogród jaskiń), znajdującym się w centrum miasta. Można z przewodnikiem zwiedzić ich siedliska. W tym parku rośnie, najdalej na północy, drzewo bonsai, starannie pielęgnowane i pilnie strzeżone, nawet w nocy. Ulubione dania elfów można zjeść w restauracji Nansen. Podawana jest tam zupa z grzybów, ryby z jabłkami i sałatą, itp.

Dom mieszkalny Bjarniego Sivertsena Sívertsens-hús, zbudowany w 1865 r., jest najstarszym domem w mieście - obecnie jest tu muzeum. Obok jest Muzeum Rozwoju Komunikacji Morskiej. Muzeum Historii Miasta jest zlokalizowane w trzech miejscach. W Hafnarfjörður jest także Muzeum Kinematografii Islandzkiej i Instytut Kultury i Sztuki Hafnarborg organizujący wystawy 
w swych trzech galeriach. Dla działalności kulturalnej miasta ważny jest odbywający się w czerwcu festiwal. Dla turystów jest to duża atrakcja. Przy ulicy Strandgata jest zlokalizowana wioska wikingów. W starym drewnianym budynku jest restauracja Fjörukráin serwująca typowe potrawy wikingów. Jest tu także teatr odgrywający w weekendy sceny z czasów zasiedlenia. Odtworzono też starą kuźnię, gdzie kowale pracują w historycznych strojach.
W Hafnarfjörður można pospacerować po parku z rzeźbami Víðistaðatún oraz rezerwacie ptaków wokół jeziora Ástjörn albo piknikować nad jeziorem Hvaleyrarvatn. Nad miastem wznosi się góra Ástfjall, z której jest przepiękny widok na Reykjavík. Jest też wiele tras wycieczkowych, np. na górę Búrfell, skąd przez wiele lat wypływała lawa, na której jest zbudowane miasto.

Miłośnicy żeglarstwa mogą poznać miejscowych marynarzy w porcie w kawiarni Kænan, ich ulubionym miejscu spotkań. W porcie stoi zacumowany okręt Straży Przybrzeżnej Thor, obecnie przerobiony na restaurację. 

O jego udziale w wojnach dorszowych przypomina wystawa eksponowana na pokładzie. W Hvaleyri niedaleko portu znajduje się jedno z najlepszych w Islandii pól golfowych z 18 dołkami. Dla nas jednak Hafnarfjörður to miejsce, gdzie znajduje się polski klasztor karmelitanek. 

S. Z.