DANE
   HISTORIA
   LUDZIE
   JĘZYK
   KUCHNIA
   TURYSTYKA
   KSIĄŻKI
   FAQ
   SONDA
   INNE STRONY
   WIADOMOŚCI
   ARTYKUŁY
   KAWIARENKA
INNE
   O AUTORZE
 
Alpinistyka na Islandii

Będąc z zamiłowania alpinistą można wykorzystywać wolny czas na Islandii na wspinanie się na szczyty gór. 

W porównaniu z Alpami wysokość gór nie jest wielka, ale jest dużo gór które mają wysokość 1 400 m, a jedna nawet 2119 m. Należy jednak pamiętać, że granica śniegu to 650 – 1600 m.
Pierwsi weszli na wysoką górę, wulkan Hekla (1491 m), Eggert Ólafsson i Bjarni Pálsson w 1750 r. 
W następnych latach coraz więcej było amatorów wspinaczek, przeważnie na kratery wulkanów. Szczyty na lodowcu Öræfajökull na południu wyspy zdobyto w 1794 r.

Wspinanie się na góry w stylu alpinistyki zaczęło się właściwie dopiero w latach 30 XX w., kiedy Islandczycy weszli na wierzchołki Alp. Swoje spostrzeżenia, technikę wspinania, rodzaj ubioru przekazali amatorom alpinistyki w Islandii. I tak w 1939 r. powstał na wyspie pierwszy górski klub Fjallamenn (Ludzie Gór). Ich głównym zadaniem było często ratowanie ludzi, którzy 
z braku doświadczenia zagubili się wchodząc na górę. 

W 1977 r. założono w Islandii Alpine Club, liczący teraz ponad 300 członków. Dzisiaj wspinanie się na wybrane szczyty gór to wielka atrakcja, ale przede wszystkim dla tych którzy mają już odpowiednie przygotowanie. Trzeba przed rozpoczęciem wspinaczki poinformować najbliższy posterunek Fjallamenn, mieszczący się w którymś ze schronisk górskich, dowiedzieć się dokładnie o pogodę w najbliższych dniach, o możliwości opadu śniegu i deszczu, a przede wszystkim o lokalizację luźnego gruzu, pokrywającego wiele zboczy, aby go bezpiecznie ominąć. Islandzkie biura podroży zalecają wspinaczkę w grupach, korzystanie z przewodnika oraz utrzymywanie kontaktu z najbliższym schroniskiem. Wspinaczka na szczyty kraterów jest często bardzo trudna, ale za to jaki rezultat.... wspaniałe widoki, można zobaczyć nawet ocean, no i spojrzeć w głąb wulkanu. Poza tym na szczytach Alp było już wielu, ale na wulkanach w Islandii jeszcze nie.

S. Z.