DANE
   HISTORIA
   LUDZIE
   JĘZYK
   KUCHNIA
   TURYSTYKA
   KSIĄŻKI
   FAQ
   SONDA
   INNE STRONY
   WIADOMOŚCI
   ARTYKUŁY
   KAWIARENKA
INNE
   O AUTORZE
 

Jezioro Öskujavatn

We wschodniej Islandii znajduje się masyw wulkaniczny Dyngjufjöll. Wiele wysokich gór, przeważnie 600 – 800 m, z najwyższym szczytem Þorvaldsfell (1 510 m), otacza wielką kotlinę wulkaniczną z wulkanem Askją.

Pierwszy wybuch miał miejsce w 1875 r., a potworna ilość popiołu rozciągnęła się na 650 tys. km² i dotarła aż do Szwecji. Wtedy też powstał krater Viti o średnicy 100 m, napełniony wodą o temperaturze 40 – 50 °C. Niestety opary siarczane uniemożliwiają kąpiel. Po wybuchu kotlina z czasem napełniła się wodą i tak powstało jezioro Öskjuvatn, najgłębsze w Islandii – 217 m! W 1961 r. miał miejsce ostatni wybuch wulkanu Askji, który wyrzucił popiół na wysokość 8 tys. m.
Przez wielki rów na północnej stronie krateru wulkanu można dostać się do wspaniałej kotliny i do jeziora. W ciemnoniebieskiej wodzie odbija się widok brzegów krateru, nawet w środku lata często pokrytego śniegiem.

Ukształtowanie kotliny spowodowało, że tutaj astronauci z NASA, ubrani w kosmiczne skafandry, ćwiczyli przed lądowaniem na księżycu w 1969 r.

Stefan Ziętowski