DANE
   HISTORIA
   LUDZIE
   JĘZYK
   KUCHNIA
   TURYSTYKA
   KSIĄŻKI
   FAQ
   SONDA
   INNE STRONY
   WIADOMOŚCI
   ARTYKUŁY
   KAWIARENKA
INNE
   O AUTORZE
 

Islandia. Większość za integracją z Unią
Coraz bliżej Europy

Niechętni dotychczas członkostwu w Unii Europejskiej Islandczycy stają się w coraz większym stopniu nacją proeuropejską. Najnowsze sondaże wskazują na zwrot w nastrojach w ciągu ostatniego półrocza.

Jak wynika z badania, 91 proc. wyborców uważa, że Islandia winna podjąć rokowania w sprawie członkostwa w Unii. Spośród tych, którzy mają wyrobione stanowisko w sprawie integracji z Europą, dwie trzecie opowiadają się za członkostwem w UE. Islandczycy są również otwarci na sprawę przyjęcia wspólnej waluty. 55 procent respondentów uważa, że wprowadzenie euro, zamiast korony, będzie miało korzystny wpływ na gospodarkę.

Sondaż w tej sprawie został przeprowadzony po odczycie ministra spraw zagranicznych w Halldora Asgrimssona w Berlinie w ostatni czwartek. Islandzki minister powiedział, że problemy rybołówstwa są jedyną przeszkodą, która powstrzymuje Islandię przed ubieganiem się o członkostwo. Jednakże stanowisko Islandii w tej spawie jest dziś znacznie mniej nieustępliwe niż jeszcze kilka lat temu. Nie mówi się już o wyłączeniu Islandii ze wspólnej polityki w dziedzinie rybołówstwa, lecz jedynie o uwzględnieniu szczególnych jej warunków w ramach istniejących regulacji.

Ostatnie sygnały z Islandii są ze szczególną uwagą śledzone w Norwegii. Dał temu wyraz minister spraw zagranicznych Jan Petersen. Powiedział on, że ewentualne islandzkie członkostwo w Unii Europejskiej miałoby odczuwalne skutki dla jego kraju i stworzyło konieczność wypracowania przez Norwegię nowej definicji polityki europejskiej.

Autor: N.G 
Przedru kartykułu "Coraz bliżej Europy/Większość za integracją z Unią"
Dziennik "Rzeczpospolita" 18 marca 2002

 

 

Artykuły o Islandii w prasie Polskiej