DANE
   HISTORIA
   LUDZIE
   JĘZYK
   KUCHNIA
   TURYSTYKA
   KSIĄŻKI
   FAQ
   SONDA
   INNE STRONY
   WIADOMOŚCI
   ARTYKUŁY
   KAWIARENKA
INNE
   O AUTORZE
 

Polak księdzem w Islandii 

W Islandii przebywa wielu Polaków, nad którymi opiekę duszpasterską sprawuje ksiądz Aleksander Michałowski. Jego działalność opisuje czasopismo diecezji Reykjavíku Kathólskt Kirkjulif.

Ksiądz Aleksander Michałowski przebywał wiele lat w Wielkiej Brytanii, gdzie pracował wśród tamtejszej Polonii. Na zaproszenie islandzkiego biskupa Jóhannesa Gijsena przybył do Islandii, aby zaopiekować się mieszkającymi tam Polakami. Większość z nich pracuje w przemyśle rybnym. Niektórzy tylko zdecydowali się pozostać na stałe w Islandii, wielu pracuje tam przez pewien określony okres i wraca do Polski. W tej chwili w Islandii przebywa prawie 2 tys. Polaków, przeważnie w miejscowościach położonych na brzegach wyspy.

Od chwili przybycia, ks. Michałowski odwiedza osiadłych na wyspie Polaków, udziela im sakramentów i sprawuje opiekę duszpasterską. Polacy są bardzo wdzięczni, że mogą wysłuchać Mszy Świętej w języku polskim, czy to w mieszkaniu prywatnym, czy też w kantynie jakiejś fabryki. Często luterańscy pastorzy oddają do dyspozycji księdza swoje kościoły.

Trzeba podkreślić, że praca duszpasterska ks. Michałowskiego jest niesłychanie utrudniona przez rozproszenie Polonii na wybrzeżu. Nieraz są to miejscowości, w których jest kilku rodaków pracujących najczęściej w zakładach przetwórstwa ryb. Dla nich wizyta księdza Polaka to wielkie wydarzenie. Zdają sobie sprawę, że mają zapewnioną opiekę nie tylko duszpasterską. Kontakt z ks. Michałowskim to także kontakt z Ojczyzną, która o nich nie zapomina.

Stefan Ziętowski

 

  Więcej: Religia na Islandii