DANE
   HISTORIA
   LUDZIE
   JĘZYK
   KUCHNIA
   TURYSTYKA
   KSIˇŻKI
   FAQ
   SONDA
   INNE STRONY
   WIADOMO¦CI
   ARTYKUŁY
   KAWIARENKA
INNE
   O AUTORZE
 
Islandzka misja handlowa do Polski

22 września 2000 r. Trade Council of Iceland zorganizowała w Warszawie Seminarium Islandzka misja handlowa do Polski. Imprezie patronował Minister Spraw Zagranicznych i Handlu Zagranicznego Islandii Halldór Ásgrímsson, wspierany przez Konsula Honorowego Islandii Bogdana Gumkowskiego. Kilkanaście islandzkich firm przedstawiło swoje oferty współpracy z polskimi przedsiębiorstwami w wielu dziedzinach.

Mówiono o doskonałych wskaźnikach gospodarki islandzkiej i zachęcano polskich przedsiębiorców do ożywienia wymiany handlowej między naszymi krajami. Oprócz ministra i dyrektora Trade Council of Iceland Vilhjármura Guðmundssona oraz dyrektora Overseas Business Services Benedikta Hoskuldssona, do Warszawy przyjechali przedstawiciele takich firm jak: Bakkavör - znanego w Polsce dystrybutora przetworów rybnych, Borgarplast - producenta wysokiej jakości pojemników do transportu ryb, Eimskip - największej w Islandii i znaczącej w Europie firmy transportowej, Lysi - znanej w Polsce z tranu z wątroby dorsza, Virkir Engineering Group - zajmującej się technologiami wykorzystania energii geotermalnej, SÍF - największego islandzkiego przedsiębiorstwa rybnego, Skáltak - zajmującej się remontami statków, czy Vélaverkstaedi Sigurdar - producenta znanych wciągarek rybackich i systemów hydraulicznych.

Do udziału w Seminarium został zaproszony prezes TPP-I Andrzej J. Michałek, który w swym wystąpieniu zaprezentował działalność Towarzystwa. Z Ministrem Spraw Zagranicznych i Handlu Zagranicznego Islandii Halldórem Ásgrímssonem spotkał się również Zarząd Główny TPP-I. Przedstawiliśmy ministrowi listę spraw, których załatwienie obiecywali wcześniej przedstawiciele rządu islandzkiego, m.in. zasilanie Towarzystwa w materiały informacyjne o Islandii, współpracę szkół, udostępnienie podręczników do nauki języka islandzkiego, wymianę studentów. Minister zobowiązał się do wspierania działalności Towarzystwa i obiecał zlecić jednemu ze swoich pracowników utrzymywanie z nami stałego kontaktu. 

 

Polsko-islandzkie stosunki gospodarcze

Przy okazji islandzkiej wizyty warto napisać kilka słów na temat stosunków gospodarczych między oboma krajami.

Islandia jest jednym z nielicznych krajów, z którym Polska ma dodatni bilans handlowy (więcej sprzedajemy niż kupujemy, a różnica jest kilkunastokrotna!). Chodzi jednak o niewielkie sumy i wąski zakres towarów. Handel z Polską to zaledwie 0,2 % wymiany handlowej Wyspy. Z Islandią handlowano od dawna, jednak dopiero w 1924 r. podpisano Traktat handlowy i nawigacyjny między rządem RP a rządem Królestwa Duńskiego, działającym w imieniu Islandii (pisaliśmy o nim w numerze 4/99 naszego biuletynu). Do 1989 r. Islandia eksportowała do Polski głównie produkty rybne; dominowały solone śledzie, tran i mączka rybna. W polskich stoczniach dokonywano napraw i remontów statków islandzkich (dziś zlecają nam oryginalną usługę, polecającą na przedłużaniu statków). Duże znaczenie do dziś ma eksport, nadal popularnego w Islandii Prince Polo. Po przemianach '89 handel osłabł, aby odżyć ponownie po 1993 r. Przyczyniła się do tego podpisana umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz Porozumienie handlowe między Polską a krajami EFTA z 10 grudnia 1992 r. (weszło w życie 15.11.1994 r.).

Islandczycy wkroczyli również w rynek usług - mało kto wie, że popularny Żółty Telefon jest własnością islandzkiej firmy. Na co dzień w naszych sklepach można spotkać coraz szerszą gamę wysoko przetworzonych produktów rybnych oraz oczywiście islandzki tran.

Michał Sikorski

biuletyn Islandia 4/2000