ŚWIĘTO NARODOWE ISLANDII

Henryk Binkowski

Tegoroczne uroczystości Święta Narodowego na Islandii przebiegały w różnej atmosferze. Mieszkańcy stolicy mogli cieszyć się podziwiając np. kąpiel pani burmistrz w zimnej atlantyckiej wodzie przed inauguracją specjalnej plaży w Reykjaviku. Na jej organizację przetransportowano 14 tys. kubików  żółtego piasku, a elektrownia zdecydowała się przepompowywać ciepłą wodę, tak by spowodować podwyższenie temperatury wody w kąpielisku do 18 - 20° C. Plaża ma być udostępniona corocznie od 15 maja do 15 września, a opłaty będą wyłącznie za przebieralnię.

 W historyczny rejs wypłynęła replika łodzi wikingów sprzed 1000 lat. Dziewięciu doświadczonych żeglarzy pożegnał tłum rozbawionych ludzi na czele z premierami Islandii i rządu lokalnego z Nowej Funlandii, a rejs potrwa 4 miesiące i łódź zawinie na swojej 2 600-milowej trasie do ponad 20 miejsc w Grenlandii,  Kanadzie i USA.

 Niestety nie wszędzie były powody do świętowania. Południową część wyspy nawiedziło bowiem najsilniejsze w tej części kraju od 1912 r. trzęsienie ziemi p. 6,5 w skali Richtera. Ofiar śmiertelnych nie było, bowiem większość mieszkańców świętowała wokół ratusza miejskiego w  Hella. Straty materialne są jednak znaczne. Zniszczeniu uległo kilkadziesiąt domów, w kolejnych kilkudziesięciu nie da się już bez remontu zamieszkać, poważne szkody zanotowano w  miejscowej  fabryce szkła.

W  tym  roku Święto Narodowe Islandii obchodziliśmy uroczyście, po wielu latach przerwy  w  starej siedzibie Towarzystwa przy ulicy Senatorskiej w Warszawie. Od razu jednak naszym Czytelnikom zastrzegamy, że nie wróciliśmy do siedziby towarzystw skandynawskich, ale tylko skorzystaliśmy z uprzejmości koleżanek z bratnich organizacji “szwedzkiej” i “fińskiej”. Klimat i duch tego miejsca pozostał, ale czy nasi młodsi stażem członkowie mogli to odczuć? Zatem, jak co roku w czerwcu, w tym przypadku 16 - go w piątek, odbyliśmy okolicznościowe spotkanie, na które oprócz członków Towarzystwa zaprosiliśmy w roli specjalnego gościa red. Ryszarda Badowskiego. Redaktor Badowski - znany chyba wszystkim starszym naszym członkom choćby z telewizyjnego okienka - mówił o stosunkach polsko-islandzkich. Oczywiście w jego gawędzie nie obyło się bez wielu ciekawostek i ... nawiązań do kręgu państw z basenu Morza Śródziemnego. Kolega Bogdan Gumkowski, który jako Konsul Honorowy był uczestnikiem oficjalnej polskiej delegacji państwowej z prezydentem A. Kwaśniewskim na czele, która odwiedziła Islandię, opowiedział o tej wizycie. W jego relacji szczególnie ciekawe były kwestie związane
z elementami protokołu dyplomatycznego, opis wrażeń jakie wywarła Islandia na polskich gościach oraz na nim osobiście (od lat dziecięcych był to jego pierwszy powrót do Islandii). Uroczy wieczór zakończyliśmy projekcją dwóch krótkich filmów reklamowych o Islandii.