Wiadomości z Islandii

styczeń-luty 2001

Powszechnie wiadomo, że zarobki na Islandii są bardzo wysokie. W ostatnich latach wzrost wynagrodzeń był na Islandii wyższy niż w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Japonii czy całej Skandynawii. Między trzecim kwartałem 1999 i 2000 r. wyniósł on aż 8,3 %, przy jednoczesnym wzroście kosztów życia o 3,5 %.

***

Mimo doskonałych wskaźników makroekonomicznych ostatnie badania Instytutu Gallupa wykazały, że Islandczycy są pesymistyczni w patrzeniu na swoją finansowa  przyszłość.  57 % uważa,  że następny  rok będzie podobny do minionego, a aż 33 % że będzie gorzej.

 ***

Niecodzienne badania przeprowadził Uniwersytet Islandzki (ich wyniki podano także w polskich mediach). Otóż mężczyźni o wzroście powyżej 179 cm zarabiają
o 40 000 koron islandzkich (465 $) więcej, niż osoby niskie. W przypadku kobiet różnica ta wzrasta aż do 213 000 koron. Ponadto okazało się, że osoby o blond włosach dostają niższe pensje niż bruneci. Szef instytutu badawczego przyznaje, że badania trzeba traktować z lekkim przymrużeniem oka, jednak przyznaje, że pierwsze wrażenie o pracowniku może mieć wpływ na jego zarobki.

 ***

Rada miejska Reykjaviku podjęła decyzję o budowie nowego zakładu karnego. Jak podaje dziennik Morgunbladid, więzienie powstanie w dzielnicy Hafracatnsvegur we wschodniej części stolicy. Będzie miało 2 200 m2 i pomieści 48 więźniów. Więzienie nie jest przystosowane dla skazańców z długimi wyrokami, a jego powstanie tłumaczy się napływającą dużą liczbą obcokrajowców.

***

 Na Islandii jest więcej samochodów niż osób posiadających prawo jazdy. Pod koniec zeszłego roku na wyspie było zarejestrowanych 158 936 pojazdów i tylko 152 493 osoby z prawem jazdy. Wyjaśnia to spadek sprzedaży aut w ostatnich latach. Dla przykładu, w styczniu 2000 r. sprzedano 1 105 nowych pojazdów,
a w styczniu tego roku tylko 645. Ponadto Islandczycy więcej pieniędzy przeznaczyli na zakup aut, niż domów i mieszkań. Obecnie liczba samochodów prywatnych na 1 000 mieszkańców wynosi 560, co stawia Islandię na pierwszym miejscu wśród wszystkich krajów OECD.

***

Dużo samochodów nie musi oznaczać więcej wypadków, na Islandii notuje się ich mniej niż w większości krajów europejskich. Badania wykazały jednak, że ograniczenie prędkości w miastach spowodowało wzrost liczby ofiar. Niedawno na dwóch wyjątkowo niebezpiecznych odcinkach dróg zainstalowano ogromne monitory, na których kierowcy mogą zobaczyć z jaką prędkością jadą. Jak poinformował Zarząd Dróg Publicznych, w kilka dni po uruchomieniu prędkościomierza, na odcinku drogi, gdzie dozwolona prędkość wynosi 50 km/h, przyrząd zarejestrował samochód poruszający się 130 km/h.

 ***

Islandia jest jednym z ośmiu krajów biorących udział w międzynarodowym projekcie badawczym poszukiwania szczepionki przeciw wirusowi HPV, odpowiedzialnemu za powstawanie raka. Islandzkie Towarzystwo Onkologiczne rozpoczęło testowanie nowego leku na grupie 1 000 kobiet w wieku ok.oło 20 lat. Nowa szczepionka mogłaby powstrzymać niektóre odmiany wirusa HPV, które są odpowiedzialne za 65-70 % przypadków raka. Jeżeli badania potwierdzą skuteczność leku, będzie on dostępny za 5-7 lat.

 ***

Pod koniec roku 2 853 młodych Islandczyków czekało na miejsce w szkole podstawowej, co oznacza 23 % wzrost w stosunku do ubiegłego roku. Wg dyrektora jednej ze stołecznych szkół, problem wynika nie tyle z wyżu demograficznego, ile z faktu, że dzieci spędzają coraz więcej czasu w szkołach i powoduje to deficyt pomieszczeń do nauki.

 ***

Kilkaset firm islandzkich ucierpiało na skutek wirusa komputerowego tennis star. Każde przedsiębiorstwo otrzymało średnio 3 000 listów zawierających zdjęcia rosyjskiej tenisistki Anny Kurnikovej i... groźnego wirusa!

 ***

Trwa dyskusja, czy minister rolnictwa powinien zgodzić się na sprzedaż za granicę materiału genetycznego słynnych koni islandzkich, charakterystycznych tylko dla tego kraju. Przywiezione 800 lat temu na Islandię konie, stały się z czasem nowym gatunkiem. Koń islandzki, który raz opuścił wyspę, ze względu na utrzymanie czystości rasy, już nigdy nie może na nią powrócić.