KRONIKA

 

Prezydent RP nadał w 2000 r., z okazji 40-lecia działalności Towarzystwa, ordery i odznaczenia państwowe członkom władz TPP-I. Krzyże Oficerskie Orderu Odrodzenia Polski otrzymali Członkowie Honorowi TPP-I: Krystyna Marczewska, Leon Ter – Oganian i Stefan Ziętowski, zaś Złote Krzyże Zasługi: Henryk Binkowski, Bogdan Gumkowski, Andrzej J. Michałek i Romuald Synak, a Srebrny Krzyż Zasługi Milena Nowakowska.

***  

W Ośrodku Akademickim Przy Filtrowej 16 grudnia członek Zarządu Głównego TPP-I Michał Sikorski poprowadził imprezę Uroczyste obchody Dnia Islandii. W programie był m.in. konkurs wiedzy o Islandii i degustacja tranu.

***

21 listopada 2000 r. islandzki pisarz Andri Snær Magnason otrzymał Honorowe Wyróżnienie jury Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Janusza Korczaka za książkę Sagan af Bláa Hnettinum (Opowieść o Błękitnej Planecie).

***

20 listopada 2000 r. gościliśmy Andriego Snæra Magnasona w siedzibie naszego Towarzystwa. Poznaliśmy też jego rodzinę – żonę, trzy i pół letniego syna oraz ojca, którzy towarzyszyli mu podczas wizyty w Polsce. W trakcie spotkania przedstawiliśmy gościom działalność TPP-I, a także rozmawialiśmy o twórczości Andriego. Andri przyznał, że – w jego przekonaniu - pisanie dla dzieci nie różni się od pisania dla dorosłych. Zwierzył się też nam, że w tej chwili ma już pomysły na napisanie dwóch kolejnych powieści dziecięcych. Towarzystwo otrzymało od autora nagrodzoną książkę z bardzo oryginalną dedykacją, tomik poezji Bónus Ljóð oraz płytę z islandzką muzyką ludową. Płyta składa się jedynie ze starych islandzkich rímurów (rímur), czyli śpiewanej (bez użycia instrumentów) poezji narracyjnej opartej najczęściej na sagach. Według Magnasona jest to jedyna prawdziwa islandzka muzyka ludowa, ale niestety, zdaniem naszego gościa, najczęściej pomijana i dlatego zdecydował się na jej wydanie.


***

Członkowie wyprawy na Islandię, zorganizowanej przez nasze Towarzystwo, podzielili się swoimi wrażeniami w czasie spotkania 17 listopada 2000 r., w gościnnym Centrum Kartografii. Obejrzeliśmy film wideo i wysłuchaliśmy wielu ciekawych opowieści. Wyprawa dotarła na Islandię promem i objechała ją samochodem, trasą północną do Reykjaviku i z powrotem drogą południową, zwiedzając po drodze parki narodowe, wodospady, gejzery, kratery wulkanów i kamienne pustynie.

***

Prezes TPP-I Andrzej J. Michałek spotkał się 13 listopada 2000 r. z prezesem Islandzkiego Związku Piłki Nożnej Eggertem Magnussonem, towarzyszącym islandzkim piłkarzom w czasie ich wizyty w Warszawie. Islandczycy, mimo że przegrali 0:1 mecz 15 listopada, to sprawili polskiej drużynie dużo kłopotu.

***

Program 1 TVP pokazał 26 października 2000 r., z serii Zwierzęta świata fiński film wyprodukowany w 1997 r. Podwodna Islandia.

***

Znowu mieliśmy okazję zobaczyć w Polsce islandzkie filmy. W czasie 16. Warszawskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w październiku 2000 r. zaprezentowano najnowszy film Fridrika Thóra Fridrikssona Anioły wszechświata oraz film 101 Reykjavik Baltasara  Kormákura. W plebiscycie publiczności ten film zajął drugie miejsce. Reżyser był w Warszawie i spotkał się z widzami.

***

25 września 2000 r. odwiedził nasze Towarzystwo Stanisław J. Bartoszek, prezes Towarzystwa Przyjaźni Islandzko – Polskiej z Reykjaviku. Opowiedzieliśmy sobie nawzajem o tym, co zrobiliśmy w ostatnim okresie i co planujemy jeszcze w tym roku.

***

Zarząd Główny TPP-I spotkał się 22 września 2000 r. z przebywającym w Polsce z nieoficjalną wizytą gospodarczą Ministrem Spraw Zagranicznych i Handlu Zagranicznego Islandii Halldórem Ásgrimssonem. Przedstawiliśmy ministrowi listę spraw, których załatwienie obiecywali wcześniej przedstawiciele rządu islandzkiego, m.in. zasilanie Towarzystwa w materiały informacyjne o Islandii, współpracę szkół, udostępnienie podręczników do nauki języka islandzkiego, wymianę studentów. Minister zobowiązał się do wspierania działalności Towarzystwa i obiecał zlecić jednemu ze swoich pracowników utrzymywanie z nami stałego kontaktu.

***

22 września 2000 r. Trade Council of Iceland zorganizowała w Warszawie Seminarium Islandzka misja handlowa do Polski. Imprezie patronował Minister Spraw Zagranicznych i Handlu Zagranicznego Islandii Halldór Ásgrimsson, wspierany przez Konsula Honorowego Islandii Bogdana Gumkowskiego. Kilkanaście islandzkich firm przedstawiło swoje oferty współpracy z polskimi przedsiębiorstwami w wielu dziedzinach. Do udziału w Seminarium został zaproszony prezes TPP-I Andrzej J. Michałek, który w swym wystąpieniu zaprezentował działalność Towarzystwa. 

Z okazji wizyty w Polsce Ministra Spraw Zagranicznych i Handlu Zagranicznego Islandii Halldóra Ásgrimssona w telewizji można było zobaczyć islandzkie filmy turystyczne. Polsat pokazał film 22 września, a WOT 21 i 23 września, łącznie z rozmową z Konsulem Honorowym Islandii Bogdanem Gumkowskim.

***

We wrześniu 2000 r. Teatr Telewizji przypomniał sztukę islandzkiego dramaturga Gudmundura Steinssona Obcy bliscy.

***

25 sierpnia 2000 r. Program 1 TVP przedstawił film produkcji USA z 1995 r. Saga o wikingach w reżyserii Michaela Chapmana. Była to sfabularyzowana historia walk o władzę między rodami w średniowiecznej Islandii.

***

Z okazji Święta Narodowego Islandii ogłosiliśmy w internecie konkurs dla sympatyków Islandii i naszego Towarzystwa. Nagrodami dla 40 pierwszych osób, które nadeślą prawidłowe odpowiedzi na pytania miały być buteleczki tranu LYSI, ufundowane przez P.H. Island. Niestety konkurs okazał się zbyt trudny i nie otrzymaliśmy żadnej poprawnej odpowiedzi. Wobec tego tran rozlosowaliśmy wśród wszystkich uczestników.

***

9 lipca 2000 r. Polskie Radio Bis nadało na żywo 7-godzinną audycję Niedziela z Islandią. Mówiono o literaturze, muzyce, architekturze, wojnach dorszowych, turystyce, życiu codziennym i wielu innych sprawach. Obecni w studiu: prezes TPP-I Andrzej J. Michałek, członkini ZG TPP-I Anna Wojtyńska i Islandczyk Ari Hauksson  komentowali i uzupełniali wypowiedzi gości. A było ich wielu, zarówno w studiu jak i przy telefonach, także w Islandii. Łączono się wielokrotnie m.in. z bratnim TPI-P w Reykjaviku oraz  Konsulami Honorowymi: Stanisławem Laskowskim w Sopocie i Bogdanem Gumkowskim w Warszawie. Dla słuchaczy przygotowano konkurs o Islandii, dzwonili nie tylko z prawidłowymi odpowiedziami, ale także by podzielić się swoimi refleksjami o Wyspie. Audycja była znakomitą promocją Islandii, a przy okazji naszego Towarzystwa.

 ***

 Dwie Islandki przypomniały o sobie i Islandii naszym rodakom na początku tego lata. Konkurs skoku o tyczce 46 Międzynarodowego Memoriału im. Janusza Kusocińskiego, który odbył  się 24 czerwca 2000 r. na stadionie lekkoatletycznym Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie wygrała, wespół z naszą rekordzistką Moniką Pyrek, Vala  Flosadóttir. Obie panie osiągnęły wynik 4,25 m., który może nie gwarantuje szans medalowych na Olimpiadzie w Sydney, ale wysoka forma sportowa ma przyjść dopiero za kilkadziesiąt dni. Czwarte miejsce w tym konkursie zajęła inna Islandka, Thorey Elisdóttir. Jej wynik - 4,15 m.  Osiągniętych rezultatów startu w Warszawie osobiście gratulował im sekretarz Towarzystwa, który sędziował w tych zawodach.

 ***

 Tegoroczne Święto Narodowe Islandii obchodziliśmy uroczyście, po wielu latach przerwy w starej siedzibie Towarzystwa przy ulicy Senatorskiej w Warszawie. Od razu jednak naszym Czytelnikom zastrzegamy, że nie wróciliśmy do siedziby towarzystw skandynawskich, ale tylko skorzystaliśmy z uprzejmości koleżanek z bratnich organizacji „szwedzkiej” i „fińskiej”. Klimat i duch tego miejsca pozostał, ale czy nasi młodsi stażem członkowie mogli to odczuć? Zatem, jak co roku w czerwcu, w tym przypadku 16 - go w piątek odbyliśmy okolicznościowe spotkanie, na które oprócz członków Towarzystwa zaprosiliśmy w roli specjalnego gościa red. Ryszarda Badowskiego. Redaktor Badowski - znany chyba wszystkim starszym naszym członkom choćby  z telewizyjnego okienka - mówił o stosunkach polsko-islandzkich. Oczywiście w jego gawędzie nie obyło się bez wielu ciekawostek i ... nawiązań do kręgu państw z basenu Morza Śródziemnego. Kolega Bogdan Gumkowski, który jako Konsul Honorowy był uczestnikiem oficjalnej polskiej delegacji państwowej z prezydentem A. Kwaśniewskim na czele, która odwiedziła Islandię, opowiedział o tej wizycie. W jego relacji szczególnie ciekawe były kwestie związane z elementami protokołu dyplomatycznego, opis wrażeń jakie wywarła Islandia na polskich gościach oraz na nim osobiście (od lat dziecięcych był to jego pierwszy powrót do Islandii). Uroczy wieczór zakończyliśmy projekcją dwóch krótkich filmów reklamowych o Islandii. 

 ***

 Podczas jednego z majowych dyżurów w 2000 r. gościliśmy trójkę nauczycieli z Islandii, przebywających w Polsce w ramach programu wymiany Comenius. Towarzyszyli im koledzy po fachu z Niemiec i warszawskiego liceum im J.W. Goethego. Jeden z gości, urodzony w Niemczech Helmut, opowiedział wzruszającą historię o tym, jak 20 lat temu zatrzymując się przypadkiem na Wyspie zakochał się w niej i postanowił pozostać tam na stałe.

Ponieważ program wymiany związany był z ekologią, Islandczycy zwiedzili m.in. szkołę o tym profilu w Skierniewicach (jej uczniowie odwiedzili Wyspę w zeszłym roku), Centrum Edukacji Ekologicznej oraz perły polskiej kultury; Arkadię i Nieborów.

 ***

 W maju 2000 r. o Islandii znowu było głośno w Europie. Nie wybuchł żaden wulkan, ale Cannes podbiła - chyba najbardziej znana obecnie Islandka - Björk. I uczyniła to nie śpiewając, ale ... grając w filmie „Tańcząc w ciemnościach” czeską imigrantkę w Ameryce, która walczy o zdrowie swojej córki. Gratulujemy Złotej Palmy 53 Festiwalu Filmowego w Cannes dla najlepszej aktorki.

 ***

 W dn. 11-12.05.2000 r. z pierwszą oficjalną wizytą w Islandii przebywał polski prezydent, Aleksander  Kwaśniewski. Od roku jesteśmy sojusznikami w NATO, dlatego też w rozmowach oficjalnych poruszono m.in. kwestię przyszłości Paktu Północnoatlantyckiego. Dyskutowano o relacjach między strona atlantycką, a europejską Paktu. Stanowiska Polski i Islandii są podobne, oba nasze kraje uznały, że potrzebujemy w sojuszu mniej Ameryki, a więcej Europy. Oczywiście poruszono i inne sprawy, m.in. gospodarcze oraz dotyczące aktywizacji wymiany turystycznej i uruchomienia bezpośredniego połączenia lotniczego. My chcemy się pochwalić, że Prezydent RP w trakcie wystąpienia w Althingu powiedział o naszym „aktywnie działającym od czterdziestu lat Towarzystwie”. 

Zapraszamy do przeczytania pełnej relacji z wizyty.

 *** *** *** *** *** *** *** ***

 29 listopada 1999 r. odbyło się Walne Zebranie Towarzystwa Przyjaźni Polsko - Islandzkiej. Zebranie poprowadził honorowy członek Towarzystwa, kol. Stefan Ziętowski. Sprawozdanie ZG za okres kadencji od 16.10.95 r. przedstawił kol. Andrzej Michałek. Prezes szerzej odniósł się do kwestii kontaktów z instytucjami islandzkimi, w tym do niespełnionych niestety, obietnic trony islandzkiej , mówił o zwiększającej się liczbie członków naszej organizacji, o dobrym wykorzystaniu zasobów biblioteki (ale i też o kłopotach ze zwrotami książek), o biuletynie Islandia (tu szczególne podziękowania dla kol. Romualda Synaka oraz apel do członków o publikowanie na tych łamach) a także o próbach zorganizowania wyprawy na Islandię. Jednomyślnie udzielono absolutorium ustępującemu zarządowi, następnie wybrano nowe władze.
Kol. Krystyna Marczewska, wieloletnia skarbniczka Towarzystwa została uhonorowana tytułem Członka Honorowego.
Po zakończeniu części oficjalnej zebrania, z widowiskiem slajdowym pt. Islandia - kraj maskonura wystąpili nauczyciele i uczniowie ze Społecznego Liceum Ogólnokształcącego w Skierniewicach.

 ***

 Uczestnicy wyprawy naukowej na Islandię ze Społecznego Liceum Ogólnokształcącego STO w Skierniewicach, Dariusz Graszka-Petrykowski i Wiktor Taczanowski, zaprezentowali widowisko slajdowe ISLANDIA - kraj maskonura. Impreza odbyła się 23 października 1999 r. w Młodzieżowym Centrum Kultury w Skierniewicach.

 ***

 Program II TVP zaprezentował w październiku 1999 r. film niemiecko-islandzki pt. Maria. Obraz opowiada o losach Niemki, która w trudnych powojennych latach po upadku III Rzeszy ląduje w Islandii w poszukiwaniu pracy. Dzieło w sposób niezwykle interesujący pokazuje nam sytuację Islandii w połowie XX wieku. Jest także interesującym przyczynkiem do refleksji nad drogą, jaką musieli przejść Islandczycy by osiągnąć dzisiaj obserwowany poziom życia. Film daje ponadto okazję zetknięcia się naszego widza z przyrodą wyspy, z jej wpływem na człowieka.

 ***

 26 września 1999 r. TV Polonia nadała program Magazyn polonijny z Islandii, przedstawiając m.in. wywiad z prezesem Towarzystwa Przyjaźni Islandzko – Polskiej, Stanisławem J. Bartoszkiem. Program wzbudził żywe zainteresowanie, co zaowocowało listami i telefonami do naszego Towarzystwa.

  ***

 Helsinki – Europejska Stolica Kultury 2000 Roku przygotowała dla pozostałych 8 stolic prezent – KIDE (kryształ). Jest to rzeźba o wymiarach 3,4 x 4 x 2 m, zbudowana ze specjalnie obrobionych szklanych elementów, w których złamano wewnętrzne warstwy, i nafaszerowana elektroniką. Dla każdego z miast przewidziano inny kolor (dla Krakowa jasnozielony, dla Reykjaviku granatowy). W ciągu dnia pokruszone kryształy odbijają światło, a w nocy
bryła świeci. Dotknięcie ręką powoduje rozjaśnienie, tym większe im dłużej się ją trzyma. Bryła generuje także dźwięki, typowe dla danego miasta. 22 września 1999 r. ambasador Finlandii przekazał KIDE Krakowowi.

W imprezie na Rynku Głównym, gdzie ustawiono rzeźbę, wzięli udział przedstawiciele pozostałych stolic, w tym Konsul Honorowy Islandii Bogdan J. Gumkowski. Wieczorem w okolicznych pubach odbyły się spotkania dedykowane poszczególnym miastom. Reykjavik gościł w pubie In vitro. Był tran Lysi, ryby morskie i Prince Polo, do słuchania Björk, do oglądania filmy i slajdy pokazujące Islandię (udostępnione przez TPP-I), wyświetlane równocześnie z czterech rzutników. W spotkaniu, gdzie honory domu pełnił oczywiście Konsul Honorowy, wśród licznych gości uczestniczył także prezes TPP-I Andrzej J. Michałek.

 ***

 Członkowie Towarzystwa ze Społecznego Liceum Ogólnokształcącego STO w Skierniewicach zorganizowali w dn. 12 – 22 lipca 1999 r. wyprawę naukową na Islandię. Jej celem było poznanie form geologicznych wyspy oraz możliwości wykorzystania wód geotermalnych. Plonem wyprawy są setki zdjęć oraz liczne doświadczenia, które będą wykorzystane w pracach kółka geologicznego.

Szczegóły, informacje, porady dotyczące wyjazdów na Islandię można uzyskać od organizatorów tej wyprawy spolszko@poczta.onet.pl

 ***

 W lipcu 1999 r. w Polsce występował chór islandzki prowadzony przez profesora Akademii Muzycznej w Krakowie, Jacka Tosika - Warszawiaka, laureata Konkursu Chopinowskiego, obecnie nauczyciela muzyki w Islandii.

 ***

 5 lipca 1999 r. gościliśmy w naszym Towarzystwie pana Stefána Jóhannssona wraz z panią Elínrós Eyjólfsdóttir, artystką malarką. Stefán Jóhannsson przez wiele lat współpracował z Komisją Edukacji w Dziedzinie Alkoholizmu i Innych Uzależnień, działającą przy Fundacji im. Stefana Batorego. W latach 1987-89 przyjeżdżał do Polski prowadzić wykłady dla psychologów, lekarzy i terapeutów.

Obchody dziesięciolecia pracy Komisji były dla naszego gościa okazją do ponownego przyjazdu do Polski. 6 lipca 1999 r. Prezydent RP Aleksander Kwaśniewski odznaczył Stefána Jóhannssona Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczpospolitej za jego pomoc przy wprowadzaniu nowych metod leczenia alkoholizmu. Spotkanie w Towarzystwie ze Stefánem Jóhannssonem upłynęło głównie na rozmowie o jego pracy i wcześniejszych pobytach w Polsce. Nasz gość zwierzył się, że jest to dopiero jego pierwsza wizyta, podczas której będzie miał czas na zwiedzanie Polski.

 ***

 Z kilkudniowym opóźnieniem, 22 czerwca 1999 r., w Węgierskim Instytucie Kultury nasze Towarzystwo wspólnie z Magazynem Poznaj Świat, zorganizowało spotkanie z okazji Narodowego Dnia Islandii. Przybyło na nie naprawdę liczne grono sympatyków tej odległej wyspy północy. Zostali oni przywitani tradycyjnym polskim trunkiem, czyli pitnym miodem, popularnymi na Islandii batonami Prince Polo oraz islandzkim tranem (w trzech smakach).

W oczekiwaniu na uroczyste rozpoczęcie spotkania można było obejrzeć dwie wystawy fotografii. Pierwsza z nich – „Islandia, albo krótkie opisywanie wyspy Islandyji” - zaczerpnęła swój tytuł z siedemnastowiecznego dzieła autorstwa Daniela Vettera. W zamyśle autorki Anny Wojtyńskiej zdjęcia miały stanowić ilustracje do wybranych rozdziałów z tej książki. Druga wystawa to fotografie Jacka Szaryńskiego z jego wizyty na Islandii. Oglądaniu zdjęć towarzyszyła islandzka muzyka poważna.

I tak nadszedł czas na oficjalne otwarcie imprezy. Prezes Andrzej Michałek przywitał wszystkich gości, przypomniał okoliczności spotkania i zaprosił do wysłuchania koncertu. Na początku usłyszeliśmy instrumentalną wersję piosenki „Ég leitaði blárra blóm” (Szukam niebieskich kwiatów), skomponowanej przez Islandczyka, Tómasa Guðmundssona, a następnie pieśni Edwarda Griega, Stanisława Moniuszki i Fryderyka Chopina w wykonaniu Ireny Noskowskiej, Blanki Biskupskiej i Bogdana Sieradzkiego.

Na spotkaniu nie mogło też zabraknąć islandzkiej literatury, wszak jest to jeden z powodów do dumy Islandczyków. Olga Hołownia przeczytała wybrane fragmenty z Pieśni Najwyższego. Jest to jeden z rozdziałów „Eddy poetyckiej”, zawierający pouczenia, wskazówki oraz prawdy życiowe wypowiadane przez Odina, najważniejszego boga w mitologii skandynawskiej.

Następnie Mieczysław Stolarski, autor jednego z artykułów, który ukazał się w poświeconym Islandii numerze „Poznaj Świat”, opowiedział nam o swojej podróży do tego kraju. Przyznał, że jego wiedza o Islandii przed wyjazdem była bardzo uboga, zatem wiele rzeczy było dla niego dużym zaskoczeniem.

Na koniec został pokazany film o Islandii. Można się było z niego dowiedzieć o najistotniejszych faktach dotyczących Islandii. Była to też okazja do podziwiania niezwykłego krajobrazu tej wyspy.

Impreza mogła się odbyć dzięki hojności dobrodziejów: firmy. Kraft Jacobs Suchard Polska, która nakarmiła nas także batonami Prince Polo i Hurtowni Farmaceutycznej Island, która napoiła nas tranem. Dziękujemy.

***

 Z islandzką muzyką mogliśmy spotkać się podczas transmisji koncertu Eurovizji. Reprezentantka Islandii, Selma otrzymała od polskich telewidzów 4 punkty, i znalazła się na drugim miejscu (przez dłuższy czas prowadziła). Czekamy na polskie wydanie piosenki All out of luck.

***

 14 marca 1999 r. dwukrotnie polscy telewidzowie mogli zetknąć się z kulturą islandzką. Canal+ zaprosił miłośników muzyki na spotkanie z Bjórk. Program 1 TVP wyemitował film Zimny prysznic Fridrika T. Fridrikssona. Reżyser jest najbardziej znanym islandzkim twórcą filmowym, nakręcił sześć filmów fabularnych, w tym Dzieci natury, nominowany do Oskara w 1991 r.

***

 W czasie swojej wizyty w Polsce w marcu 1999 r., Prezydent Islandii Ólafur Ragnar Grímsson powołał w Warszawie Konsulat Honorowy Islandii. Jest to drugi, po sopockim Konsulat w Polsce.

Fakt ten jest szczególnie ważny dla naszego Towarzystwa, bowiem Konsulem Honorowym został nasz kolega, wiceprezes TPP-I, Bogdan Gumkowski.

Konsulat Honorowy mieści się pod adresem:  al. Niepodległości 177, 02-555 Warszawa, tel/fax 825 36 96.

 ***

 W dniach 10-13 marca 1999 r. po raz pierwszy w historii stosunków polsko-islandzkich z wizytą oficjalną w Posce przebywał prezydent Islandii, Ólafur Ragnar Grimsson. Dokładny opis wizyty w numerze 2/99 biuletynu ISLANDIA.

 ***

 8 marca 1999 r. poniedziałkowy cotygodniowy dyżur w siedzibie Towarzystwa zaszczycił swoją obecnością nowy ambasador Islandii w Polsce (na stałe przebywa w Oslo) pan Kristinn F. Arnason. W długiej rozmowie z członkami ZG wymieniono najważniejsze informacje i propozycje zmierzające ku lepszemu propagowaniu Islandii w naszym kraju. K. Arnasona zaznajomiono z 40-letnim dorobkiem TPP-I. Islandzki gość podjął osobiste zobowiązanie większego wsparcia działalności naszej organizacji.

 ***

 12 lutego 1999 r., dzień po Tłustym Czwartku, spotkaliśmy się w gronie przedstawicieli wszystkich towarzystw skandynawskich na karnawałowym spotkaniu integracyjnym w naszej byłej siedzibie przy ul. Senatorskiej 11. Pomysłodawcami imprezy byliśmy my, a w roli gospodarzy wystąpili członkowie Towarzystwa Polsko-Szwedzkiego, za co im serdecznie dziękujemy, zwłaszcza kol. Grażynie Paprockiej.

Prezes Andrzej J. Michałek przeprowadził dla bratnich towarzystw żartobliwy konkurs wiedzy o Islandii. Nagrodami były m.in.: „dzwonek Islandii”, długopis którym Laxness napisał Niepodległych ludzi, breloczek z dorszami o które toczyła się wojna itp. Przy pączkach i winie mieliśmy okazję poznać bliżej bratnie zarządy i posnuć wspólne plany na przyszłość.

 ***

 8 lutego 1999 r. w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza została otwarta wystawa poświęcona jedynemu islandzkiemu laureatowi literackiej Nagrody Nobla, Halldórowi Kiljanowi Laxnessowi, w pierwszą rocznicę jego śmierci.

Wystawa przygotowana przez islandzkie Ministerstwo Kultury, Bibliotekę Narodową i Fundację Promocji Islandzkiej Literatury Zagranicą, wędrując po świecie, dotarła do Warszawy. Składa się ono z 12 części, poświęconych istotnym wydarzeniom z życia pisarza. Starannie przygotowany katalog jest właściwie miniaturą wystawy.

Otwarcia wystawy dokonał, przybyły w tym celu do Polski, minister Oświaty, Nauki i Kultury Islandii, Björn Bjarnason wspólnie z dyrektorem Muzeum, Januszem Odrowążem-Pieniążkiem. Wernisaż został przygotowany z dużym smakiem i wyczuciem, choć jednocześnie przy zdumiewająco małym nagłośnieniu medialnym. Przybyło sporo przedstawicieli środowisk literackich i kulturalnych, miłośników literatury islandzkiej i skandynawskiej, no i oczywiście członków Towarzystwa.

W przemówieniu otwierającym wystawę minister Bjarnason przypomniał związki kulturalne między jego krajem a Polską, wymieniając w tym kontekście m.in. nasze Towarzystwo. Na zakończenie swego wystąpienia przekazał w darze Muzeum Literatury pięknie wydany zbiór sag, w tłumaczeniu na angielski.

 ***

 W niedzielę 7 lutego 1999 r. nasze Towarzystwo odwiedzili niecodzienni goście: minister Oświaty, Nauki i Kultury Islandii Björn Bjarnason z małżonką Rut i towarzyszącą mu dyrektorką Fundacji Promocji Literatury Islandzkiej Zagranicą, Jóniną Michaelsdóttir. Dostojnych gości powitał prezes Andrzej Michałek, który poinformował ich najpierw krótko, a treściwie o dziejach i dniu dzisiejszym Towarzystwa, potem o zaletach miodu pitnego półtoraka, którym – obok pączków, prince polo i kawy – podjęliśmy naszych gości.

Następnie rozpoczęła się rozmowa, daleka od protokołu, w czasie której my dowiedzieliśmy się sporo o życiu kulturalnym dalekiej wyspy, a pan minister i obie towarzyszące mu panie chyba też dużo o samym Towarzystwie i tworzących go ludziach-entuzjastach, o powodach naszych zainteresowań tym odległym krajem. Była mowa o młodzieży, potrzebującej kontaktu z Towarzystwem w poszukiwaniu możliwości wyjazdu w tamte strony, a także np. o ludziach po prostu interesujących się Islandią lub przynajmniej jakimś fragmentem jej życia. Goście z dużym zaciekawieniem słuchali naszych wyjaśnień, zwłaszcza o naszych wydawnictwach i licznych spotkaniach. Na zakończenie minister obiecał przysłać nam książki i materiały informacyjne o Islandii. (Słowa dotrzymał)

W czasie trzydniowej wizyty w Polsce pan Bjarnason był pod stałą opieką TPP-I. W sobotę wieczorem prezes A. Michałek i sekretarz H. Binkowski przywitali gości na lotnisku Okęcie. W niedzielę po zakończeniu spotkania, podczas przechadzki po Warszawie sekretarz H. Binkowski pokazał gościom Grób Nieznanego Żołnierza oraz pomniki dłuta Bertela Thordvaldsena, z pochodzenia Islandczyka. Spacerowi po Trakcie Królewskim towarzyszyła niespodziewana dla nas i zwłaszcza dla Islandczyków, słoneczna pogoda.

W poniedziałek liczne grono członków Towarzystwa uczestniczyło w Muzeum Literatury w otwarciu przez ministra Bjarnasona wystawy Laxnessa.

Była to pierwsza od ponad 10 lat wizyta w TPP-I na tak wysokim szczeblu.



Kronika lat poprzednich