155 LAT Gimnazjum w reykjaviku

Dekretem króla Danii Christiana VIII, istniejąca od dawna szkoła w Bessastadir została przeniesiona w 1841 r. do Reykjaviku. Budowę nowej szkoły rozpoczęto w 1844 r., a 1 października 1846 r. nastąpiło jej uroczyste otwarcie jako gimnazjum. Budynek szkoły był do końca XIX w. największym gmachem w całej Islandii. W pierwszych latach po jego otwarciu, znajdowało się tam również luterańskie seminarium duchowne. W 1845 r. odbyło się, w jeszcze nie wykończonym budynku, pierwsze posiedzenie Althingu, od czasu jego zawieszenia w 1800 r. Althing zbierał się w szkole aż do 1879 r., kiedy to powstał nowy budynek parlamentu w Reykjaviku. W 1851 r. w  budynku szkolnym miał miejsce historyczny protest, kiedy większość parlamentarzystów pod przewodnictwem Jóna Sigurdssona, zażądała oddzielnej konstytucji oraz zniesienia uciążliwego monopolu handlowego Danii.

 Dzisiejszą nazwę Menntaskólinn i Reykjavik szkoła otrzymała w 1937 r. Do 1928 r. była ona jedynym gimnazjum w całej Islandii. Wiele wybitnych osobistości życia kulturalnego i politycznego właśnie ją ukończyło, m.in. laureaci Nagrody Nobla: Halldór Kiljan Laxness w dziedzinie literatury (1955) i Niels Finsen w dziedzinie medycyny (1903).

 Z okazji 150-lecia istnienia gimnazjum, poczta islandzka wydała okolicznościowy znaczek o nominale 150 koron, przedstawiający budynek szkoły.

S. Z.